Aglomeracja Katowicka mocną marką pośród inwestorów

01 lipca 2016

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (ABSL) wybrał Katowice na gospodarza siódmej edycji swojej konferencji. Nieprzypadkowo w tym mieście odbywa się najważniejsze w regionie Europy Środkowo-Wschodniej wydarzenie sektora usług dla biznesu, którego scenariusz opiera się na zagadnieniach związanych z transformacją i dynamiczną zmianą.

Z raportu przygotowanego przez ABSL dla Urzędu Miasta Katowice wynika, że stolica Aglomeracji Katowickiej jest jednym z najszybciej rozwijających się ośrodków biznesowych w Polsce, który obecnie jest piątym w kraju pod względem liczby zatrudnienia w sektorze.

Aglomeracja Katowicka to przede wszystkim stabilność ekonomiczna i dojrzałość sektora usług dla biznesu - od ponad dekady sukcesywnie wzrasta liczba centrów usług dla biznesu działających w tym regionie (najwięcej podmiotów powstało w latach 2006-2010). Obecnie (dane za I kwartał 2016 r.) na terenie Aglomeracji Katowickiej działają 74 centra BPO, SSC, IT i R&D, z czego zdecydowana większość z nich (51 centrów) - w Katowicach. Pośród 74 podmiotów, 50 to centra z kapitałem zagranicznym. Pozostałe 24 jednostki należą do polskich firm.

- Swój dynamiczny rozwój Katowice zawdzięczają w znacznej mierze efektywnemu lokalnemu zespołowi obsługi inwestorów, ściśle współpracującemu z tutejszym oddziałem (chapterem ABSL) zrzeszającym prawie wszystkich inwestorów branżowych w regionie. W kontekście biznesowym bardzo ważne jest też, aby miasto przyciągało uwagę, wyróżniało się wśród
konkurencyjnych ośrodków. W Katowicach takim wyróżniającym miasto elementem jest dynamiczna transformacja, wzrastająca atrakcyjność wizualna oraz dobrze zaprojektowane rozwiązania logistyczno-komunikacyjne. Centrum miasta rozwija się i stanowi jego wizytówkę zarówno biznesową, jak i kulturalną.
- zauważa Wojciech Popławski, Wiceprezes ABSL, Dyrektor Zarządzający Accenture Operations.

Aglomeracja Katowicka zanotowała znaczny, bo aż 20% wzrost zatrudnienia w centrach z kapitałem zagranicznym w ciągu ostatniego roku (I kw. 2015 r. do I kw. 2016 r.). Ogólnie w sektorze usług dla biznesu w Aglomeracji pracuje obecnie 16 500 osób, z czego 12 000 osób w centrach zagranicznych. Udział Katowic w tym zestawieniu jest bardzo istotny - znajduje się tam aż 70% miejsc pracy. Notowany rokrocznie wzrost zatrudnienia w sektorze nie byłby możliwy, gdyby nie dostępność wykwalifikowanych kadr. Zlokalizowane w Aglomeracji Katowickiej szkoły wyższe, o zróżnicowanym profilu kształcenia, co roku kończy ponad 30 000 absolwentów - spośród nich liczna grupa tych, którzy wybrali studia na kierunkach pożądanych dla rozwoju sektora nowoczesnych usług dla biznesu.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.