Będzie łatwiej budować wieloetapowe osiedla

21 lipca 2016

Jan Jarosławski, prawnik Skanska Residential Development Poland.

Za niecałe pół roku wejdzie w życie nowelizacja ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie. Nowe przepisy znacznie wydłużą okres obowiązywania decyzji środowiskowej m.in. dla projektów budowlanych. Dzięki temu deweloperom będzie łatwiej, pod względem administracyjnym, realizować np. wieloetapowe inwestycje mieszkaniowe. Co ważniejsze, od 2017 r. projekty będą w większym stopniu niż dotychczas uwzględniać ochronę środowiska i wnioski z konsultacji społecznych. Wprowadzenie tych zmian było niezbędne.

Celem nowelizacji jest przede wszystkim dostosowanie polskich przepisów do wymogów unijnych wynikających z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2001/92/UE, zmienionej dyrektywą 2014/52/UE oraz dyrektywy 2003/4/WE. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. i wprowadzą trzy kluczowe zmiany, istotne z punktu widzenia przedsięwzięć budowlanych takich, jak projekty mieszkaniowe.

Jedną z najważniejszych zmian, która ma na celu ułatwienie prowadzenia inwestycji jest wydłużenie okresu wykorzystania decyzji środowiskowych. Teraz uzyskanie pozwolenia na budowę jest możliwe jedynie w ciągu 4 lat (lub 6 lat, jeżeli inwestycja przebiegała etapowo) od dnia uprawomocnienia się decyzji środowiskowej. Jest to okres zdecydowanie za krótki, szczególnie, gdy projekt mieszkaniowy składa się z kilku etapów. Wcześniej zdarzało się, że inwestorzy realizujący duże projekty budowlane nie byli w stanie uzyskać np. pozwolenia na budowę przez wygaśnięciem ważności decyzji środowiskowej. Trzeba było starać się o pozwolenia ponownie. Od nowego roku okres ten zostanie wydłużony odpowiednio do 6 i 10 lat.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.