Historia powstania OVO Wrocław

23 czerwca 2016

Dwa lata intensywnych prac, 650 zaangażowanych pracowników, oryginalne materiały i nowatorskie technologie – tak powstawał OVO Wrocław. Wielofunkcyjny budynek z apartamentami, biurami, strefą retail i hotelem DoubleTree by Hilton Wrocław jest już gotowy. Jak wyglądały najważniejsze chwile realizacji?

2006

W tym roku inwestor wygrał międzynarodowy konkurs, którego jednym z wymogów była budowa światowej klasy hotelu. Dwa lata później kryzys gospodarczy zatrzymał inwestycję. Prace zostały wznowione na początku roku 2010. Projekt został udoskonalony.

- Chcieliśmy zmaksymalizować potencjał miejsca, stworzyć budynek, który będzie służył zarówno jego mieszkańcom i gościom hotelu, jak i będzie stanowił wartość dodaną dla miasta. Określiliśmy nasze cele, opracowaliśmy projekt koncepcyjny, a następnie wybraliśmy studio JSK Architekci jako lokalnego architekta wykonawczego – mówi Asaf Gottesman, architekt koncepcyjny i jeden z inwestorów OVO Wrocław, współzałożyciel pracowni GSArch, która zaprojektowała wielofunkcyjny kompleks.

Projekt od początku zakładał kształt budynku miękko wpasowujący się w kwartał ulic, co wyraźnie widać na pierwszych szkicach. Płynne kształty OVO nawiązują do nurtu architektonicznego zwanego blobitekturą. Od chwili wejścia na plac budowy do uzyskania pozwolenia na użytkowanie minęło 25 miesięcy.

Czerwiec 2014

Budowa rozpoczyna się w kwietniu 2014 r. od porządkowania terenu i organizacji zaplecza budowlanego. Pod koniec miesiąca maszyny pogłębiają wykop. Po wywiezieniu 11 tys. metrów sześciennych ziemi można zacząć wylewać beton. W czerwcu gotowa jest część podkładowego betonu – podstawa budowy, na której powstanie płyta fundamentowa. Zbrojarze i cieśle już montują pod nią zbrojenie. Niedługo pojawi się tu pierwszy z czterech żurawi, które będą wznosiły wielofunkcyjny kompleks.

Prace realizowane są w systemie design&build. To oznacza, że równolegle do robót budowlanych powstaje projekt wykonawczy, który odpowiednio wyprzedza budowę.

Październik 2014

Gotowa jest konstrukcja dwóch kondygnacji podziemnych, a OVO Wrocław zaczyna wyłaniać się nad poziom gruntu. Do tej pory na budowę przyjechało prawie tysiąc wypełnionych po brzegi betoniarek, przywożąc 9 tys. metrów sześciennych betonu. Długość użytych stalowych prętów ustawionych jeden za drugim równałaby się długości Wisły. Ich ciężar ponad 1,7 tys. ton.

- To prawdziwy kamień milowy inwestycji. W drugiej połowie października przełomowy moment świętowało na budowie 150 osób, w tym przyszli mieszkańcy apartamentów, przedstawiciele hotelu DoubleTree by Hilton Wrocław oraz przedstawiciele miasta z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele – mówi Ron Ben Shahar, partner Angel Poland Group, jeden z inwestorów OVO Wrocław.

Maj 2015

Betonowa konstrukcja OVO Wrocław jest gotowa, budynek osiąga stan surowy otwarty. Z najwyższego piętra oraz dachu widać malowniczą panoramę Wrocławia. Z poziomu ulicy – powidok przyszłego apartamentowca; betonowa zaokrąglona bryła pozwala wyobrazić już sobie docelowy wygląd budynku. Na tym etapie ponad trzy czwarte ze 170 apartamentów i penthouse’ów jest już sprzedana.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.