Pokolenie nadające kształt biurom przyszłości

17 stycznia 2017

Autor: Jonathan Steel, Dział Globalnych Rozwiązań Korporacyjnych BNP Paribas Real Estate.

Przy tworzeniu strategii działań na rynku nieruchomości organizacje działające na globalną skalę stoją przed bezprecedensowymi wyzwaniami, gdzie kwestie polityczne, gospodarcze oraz prawne zyskują na coraz większym znaczeniu. W zmieniającym się i niepewnym świecie kluczowe jest określenie podstaw swoich działań. Dla wiodących organizacji oznacza to pozyskanie maksymalnej wartości z dwóch najważniejszych inwestycji: ludzi i nieruchomości.

Podstawowe wymagania w tym zakresie nie zmieniają się i są nimi kontrola kosztów i ryzyka, zabezpieczenie na przyszłość, efektywność i produktywność, zadowolenie pracowników oraz renoma marki. Jednakże w biurach przyszłości najemcy będą zmuszeni do uzyskania równowagi pomiędzy tymi potrzebami a tempem zmian napędzanych nowymi technologiami oraz zmianami demograficznymi, tak aby możliwe było stworzenie optymalnego środowiska pracy.

Prowadzone przez nas badania oraz praca w charakterze doradców na rzecz wiodących organizacji europejskich pozwoliła nam na pozyskanie niepowtarzalnego wglądu w panujące w zakresie środowiska pracy trendy, które muszą być brane pod uwagę przez najemców. Środowisko pracy przyszłości zdominowane będzie przez cztery powiązane ze sobą trendy: wymiana pokoleniowa, gdzie tzw. pokolenie millenialsów zdominuje siłę roboczą; technologie cyfrowe, tzw. big data i chmura będące czynnikami kluczowymi dla sukcesu współczesnych organizacji; biuro w charakterze ekosystemu, który umożliwia funkcjonowanie kultury udostępniania wyników własnej pracy oraz współpracy; a także biuro jako centrum działań, gdzie praca może być wykonywana zdalnie, w trybie współużytkowania biurek czy telepracy.

Trendy te są już teraz w sposób praktyczny wdrażane w miejscach pracy i w roku 2017 będą one o krok bliżej do „bycia normą”. Wszystkie wiodące organizacje powinny wziąć pod rozwagę wpływ powyższych trendów na podstawowe obszary własnej działalności i zastanowić się, co to będzie oznaczać dla organizacji z punktu widzenia użytkowania nieruchomości, bez względu na branżę, z której się organizacja się wywodzi.

Oczekuje się, iż do roku 2020 tzw. pokolenie millenialsów lub pokolenie Y stanowić będzie ponad 50% siły roboczej. Jak zatrzymać pracowników u siebie, kiedy jest to pokolenie dorastające w czasach, kiedy normą jest regularne zmienianie pracy?

Jest to pierwsze pokolenie od najwcześniejszych lat życia na co dzień mające styczność z technologiami cyfrowymi, które dorastało wraz internetem i technologiami mobilnymi. Wiele osób z tego pokolenia ma silne poczucie, iż praca powinna być opłacalna ze społecznego lub towarzyskiego punktu widzenia, a także dobrze płatna, że bycie w pracy powinno być wartościowym doświadczeniem, a referencje przedstawiane przez ich pracodawcę w zakresie praktyk etycznych nie są bez znaczenia.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.