Polskie Perły Architektury. Muzeum Emigracji

18 stycznia 2018

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy gdyńskie Muzeum Emigracji, które powstało w zmodernizowanym i przebudowanym Dworcu Morskim. Za projekt odpowiada pracownia ae fusion Studio, która zrewitalizowała i tchnęła nowe życie w opuszczony, modernistyczny gmach dworca.

Muzeum Emigracji zlokalizowane jest przy ul. Polskiej 1 w Porcie Morskim Gdynia. Jest to jedyna w kraju tego typu instytucja kulturalna, której celem jest upamiętnienie i próba opowiedzenia historii polskich emigrantów.

Przebudowa i modernizacja obiektu pod siedzibę muzeum rozpoczęła się w 2011 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce w 2015 roku. A co wcześniej znajdowało się w tym miejscu?

Dworzec Morski, którego historia sięga 1933 roku. Budynek pełnił rolę macierzystej bazy pasażerskiej floty transatlantyckiej G-A-L (Gdynia – Ameryka Linie Żeglugowe) obsługującej linie nowojorską i południowoamerykańską. Był to jeden z najnowocześniejszych obiektów tego typu w ówczesnej Europie, skąd Polacy wypływali w świat.

Było to centralne miejsce przedwojennego ruchu pasażerskiego w Polsce. Na Dworcu Morskim cumowały legendarne polskie transatlantyki z MS „Batory" na czele. W trakcie II wojny światowej budynek przystosowano do funkcji biurowych i zmieniona została architektura. W 1943 roku w trakcie alianckich nalotów zniszczono część hali pasażerskiej – północno-zachodni narożnik i ściana od strony Nabrzeża Francuskiego.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.