Polskie Perły Architektury. Muzeum Polaków Ratujących Żydów

31 sierpnia 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy Państwu instytucję upamiętniająca Polaków, którzy nieśli pomoc Żydom w trakcie II wojny światowej. MPRŻ znajduje się w podkarpackiej wsi Markowa, gdzie z rąk Niemców zginęła rodzina Ulmów, ukrywająca Żydów. Zarówno budynek jak i całą przestrzeń składającą się na muzeum zaprojektował Mirosław Nizio (Nizio Design International).

Idea stworzenia miejsca upamiętniającego Polaków ratujących ludzi żydowskiego pochodzenia pojawiła się pod koniec 2007 roku. Oficjalne decyzje zapadły rok później, a w 2009 r. zdecydowano, że pieczę nad budową będzie sprawowało Muzeum-Zamek w Łańcucie. Budowa ruszyła w 2013 roku i trwała dwa lata. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2016 roku.

Celem MPRŻ jest opowiedzenie historii Polaków i ukazanie ich bohaterskiej postawy w trakcie okupacji. Muzeum nawiązuje do historii miejsca, w którym się znajduje, to właśnie we wsi Markowa Niemcy dokonali mordu na szesnastu osobach narodowości polskiej i żydowskiej w 1944 roku. Ofiarami byli Józef i Wiktoria (będąca w zaawansowanej ciąży) Ulmowie, ich szóstka dzieci oraz ośmioro ukrywanych Żydów, których przygarnęli pod swój dach. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.