[Bytom] Miasto zrekultywuje pod rekreację 30 ha poprzemysłowych

11 sierpnia 2017

Samorząd Bytomia zrewitalizuje ok. 30 hektarów poprzemysłowych gruntów w dzielnicach Szombierki i Łagiewniki. Dziś to m.in. hałdy odpadów pohutniczych, pogórniczych i poprzemysłowe nieużytki. Powstać mają tereny zielone, sportowe i rekreacyjne.

Osią tego miejsca jest rzeka Bytomka. Dawniej zasilały ją naturalne źródła, które jednak wobec szkód górniczych zaniknęły. Obecnie wody wciąż zanieczyszczonej rzeki pochodzą głównie z różnego rodzaju kanałów spustowych. Na znacznym terenie płynie przez tereny poprzemysłowe. Swój bieg kończy w Gliwicach, wpadając do Kłodnicy.

W ostatnich latach Bytom, a także sąsiednie Zabrze, przygotowały projekty, które mają przywrócić przyrodzie i mieszkańcom najbardziej zdegradowane miejsca nad Bytomką. Bytom – przy wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – zrewitalizował ponad hektar terenu nad rzeką - na pograniczu dzielnicy Szombierki i sąsiedniej Rudy Śląskiej.

Do tego miejsca przylega znacznie większy teren, sąsiadujący z niewielką zabytkową Kolonią Zgorzelec i ciągnący się po dzielnicę Łagiewniki. W przeszłości w tym rejonie pracowała Huta Zygmunt, a pod ziemią węgiel wydobywała kopalnia Szombierki. Efektem jest deformacja gruntów i ich zanieczyszczenie odpadami poprzemysłowymi.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.