Zakończono kompleksowy remont XVI-wiecznego Pałacu w Bukowcu, należącego do Związku Gmin Karkonoskich. Prace, których koszt wyniósł 25 milionów złotych, połączyły działania na rzecz poprawy efektywności energetycznej z pieczołowitą renowacją architektoniczną. Objąły one m.in. ocieplenie dachu i ścian, wymianę stolarki okiennej, modernizację systemu grzewczego, a także częściową restaurację zabytkowych wnętrz, w trakcie której odkryto wielowiekowe polichromie.
Pałac, zlokalizowany w Dolinie Pałaców i Ogrodów na terenie Kotliny Jeleniogórskiej, wzniesiono w drugiej połowie XVI wieku. W późniejszych wiekach przechodził liczne przebudowy, w tym najważniejszą z inicjatywy hrabiego von Redena pod koniec XVIII wieku, która nadała mu obecny neoklasycystyczny charakter. Po II wojnie światowej pałac wielokrotnie zmieniał właścicieli, co doprowadziło do wieloletnich zaniedbań i degradacji obiektu. Dziś, dzięki pozyskaniu funduszy z programu Polski Ład, budynek odzyskał dawną świetność i stanie się atrakcją turystyczną.
"Efekty rewitalizacji przeszły nasze najśmielsze oczekiwania. Udało nam się zarówno zrealizować cele termomodernizacyjne, jak i odrestaurować zabytkowe elementy architektury. Odkrycia historyczne zmusiły nas do modyfikacji początkowych założeń, ale dzięki współpracy z konserwatorami i wykonawcą finalny rezultat jest wyjątkowy,” - podkreśla Łukasz Hada, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.