Kupiec S.A. nabywa biurowiec w Tarnowie

17 października 2016

Kupiec S.A., spółka działająca w branży transportu i spedycji, sfinalizowała transakcję zakupu biurowca zlokalizowanego w Tarnowie za kwotę 5,38 mln zł. Powierzchnie biurowe w nabytej nieruchomości będą oferowane do wynajęcia na wolnym rynku oraz wykorzystywane na własne potrzeby Emitenta.

W dniu 14.10.2016 r. Spółka zawarła w formie Aktu Notarialnego umowę zakupu prawa użytkowania wieczystego nieruchomości położonej w Tarnowie, składającej się z działek o łącznej powierzchni wynoszącej 0,1817 ha wraz z prawem własności czterokondygnacyjnego biurowca, którego łączna powierzchnia użytkowa sięga 2.913,50 mkw. Całkowita wartość transakcji wyniosła 5.378 tys. zł, z czego 4.300 tys. zł stanowi przyznany Emitentowi kredyt inwestycyjny. Kupiec S.A. zamierza wykorzystywać część powierzchni biurowej na własne potrzeby. Natomiast pozostałe biura będą oferowane do wynajęcia na wolnym rynku. W lipcu br. Spółka podpisała warunkową umowę najmu wydzielonej części pomieszczeń o łącznej powierzchni użytkowej wynoszącej ponad 1.900 mkw., która w wyniku adaptacji zostanie zmniejszona do ok. 550 mkw. w terminie do 24 miesięcy. Nabyty przez Emitenta biurowiec jest zlokalizowany w bardzo rozpoznawalnym miejscu w Tarnowie oraz posiada dobre skomunikowanie z autostradą A4.

- Spółka od lat wynajmowała powierzchnię biurową dla swojej działalności, wydając na to dziesiątki tysięcy złotych rocznie. W związku z nadarzającą się okazją zakupową stwierdziłem, że trzeba z tym skończyć. Pozyskanie własnego biurowca zamieni ponoszone bezpowrotnie koszty czynszów na budowanie wartości dodanej w Spółce. Tym bardziej, że kupowana nieruchomość od samego początku będzie wynajmowana przez trzy duże podmioty: bank, BVT S.A. i Kupiec S.A., co łącznie da 93,5% obłożenia powierzchni użytkowej. Kupiec oczywiście sam sobie nie będzie wynajmował lokalu, ale w obliczeniach rentowności całej inwestycji ujęto kwotę czynszu, jaką musiałby ponieść jak w latach poprzednich, płacąc innemu właścicielowi powierzchni biurowej. Natomiast po ok. 24 miesiącach bank w wyniku adaptacji zmniejszy wynajmowaną powierzchnię, jednocześnie znacznie zwiększając stawkę czynszu za 1 mkw., co spowoduje zmniejszenie powierzchni wynajmowanej przez wyżej wymienione podmioty do 42% powierzchni użytkowej. Jednak dla Akcjonariuszy najważniejszy powinien być fakt, że już przy wspomnianym 42% obłożeniu powierzchni najemcami, cash flow całego projektu zamyka się ze sporą nadwyżką, generując jednocześnie dodatni wynik finansowy. Jestem zwolennikiem spokojnych inwestycji, a ta spełnia te kryteria. Mamy solidne podstawy w oparciu o tych trzech najemców, a każdy dodatkowo wynajęty mkw. powoduje tylko wzrost zysków. - ocenia Leszek Wróblewski, Prezes Zarządu Spółki Kupiec S.A.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.