Nowa siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście

16 czerwca 2017

Na początku czerwca br. Skanska i Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu podpisały umowę dotyczącą adaptacji budynku tzw. „Starego Teatru” na działalność Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Państwowego Muzeum Auschwitz Birkenau w Oświęcimiu. Inwestycja o wartości około 21,7 mln zł jest współfinansowana z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 (POIiŚ). Zakończenie prac planowane jest na 2019 rok.

Nowa siedziba MCEAH

W ramach zadania Skanska przebuduje historyczny budynek, zmieniając sposób jego użytkowania, aby mógł służyć jako Centrum Edukacji. Powstanie tu przestrzeń edukacyjna i ekspozycyjna wraz z zapleczem technicznym. W obiekcie mieścić się będą m.in. sala konferencyjna, sale wykładowe, czytelnia z biblioteką oraz pomieszczenia biurowe.

– W nowym obiekcie Muzeum Auschwitz będzie rozwijać działania edukacyjne, m.in. wykłady, warsztaty, podsumowania wizyty w Miejscu Pamięci czy wystawy. W ubiegłym roku z pogłębionych form edukacji skorzystało ponad 15 tys. osób. Nowa siedziba da nam możliwość dalszego rozwoju – zaznacza Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum.

Centrum prowadzić też będzie w dalszym ciągu szkolenia dla ponad 300 edukatorów-przewodników, którzy w ubiegłym roku oprowadzili ponad 1,5 miliona osób po terenach byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady.

Metamorfoza

Zakres prac obejmie m.in. prace konserwatorskie elewacji, montaż nowej stolarki, która zwiększy komfort cieplny i zapewni lepszą izolacyjność, zmianę konstrukcji i poszycia dachu oraz wymianę lub wzmocnienie części stropów. Wewnątrz obiektu pojawią się także nowe instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjne, wentylacyjne, klimatyzacyjne.

– Mając na uwadze wyjątkowy charakter tego historycznego miejsca, będącego świadectwem męczeństwa wielu narodów, nasze prace będziemy prowadzić w taki sposób, aby w jak najmniejszym stopniu wpływały na codzienne funkcjonowanie Muzeum. Jednocześnie przy takich realizacjach kluczowa jest dla nas zawsze dbałość o każdy szczegół, odpowiednie zabezpieczenie obiektów historycznych oraz przede wszystkim należyty szacunek dla miejsca, w którym będziemy prowadzić nasze prace – informuje Konrad Jarosiński, dyrektor regionu południowego Skanska.

Na zewnątrz Centrum pojawi się nowe oświetlenie, chodniki, ławki, kosze na śmieci, drogi i parking. Skanska dokona nasadzeń drzew i krzewów, wykona odchwaszczenie, humusowanie i wysianie trawy. Przebuduje także istniejący zjazd z drogi powiatowej ul. Stanisławy Leszczyńskiej.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.