Spacerem po Piątkowie – Dobry Start na Północy Poznania

11 marca 2020

ST_ART Piątkowo to inwestycja zlokalizowana na rogu ulic Lechickiej i Wojciechowskiego, czyli na granicy poznańskiej dzielnicy Piątkowo. Ze względu na swój unikalny design łączący klasyczne materiały z nowoczesnym minimalizmem, przy nawiązaniu do estetyki street artu, budynek stanie się „bramą Piątkowa”, znakiem rozpoznawczym dzielnicy oraz jej architektoniczną dominantą.

Piątkowo jako lekcja historii

Mieszkalna zabudowa dzielnicy to projekt zrealizowany w latach 70. XX wieku i chociaż samej technologii wielkiej płyty daleko było do doskonałości, na uwagę zasługuje sztuka planowania przestrzeni z tamtego okresu. Piątkowo, podobnie jak sąsiadujące z nim Winogrady, to kompleks samowystarczalnych osiedli, z których każde wyposażone zostało w szkoły, przedszkola, przychodnie i lokalne ryneczki, ułatwiając mieszkańcom codzienne funkcjonowanie.

Choć „mrówkowce” krytykowano za ich rzekome przeludnienie, to w istocie przestrzeń pomiędzy budynkami jest na tych osiedlach dużo większa niż w przypadku zabudowy kamienicznej bliżej Starego Miasta, gdzie można zaglądać sąsiadom w okna przez wąskie uliczki.

Tym, co łączy oba typy zabudowy jest znaczny niedobór parkingów. Obecnego zapotrzebowania na miejsca postojowe jednak z oczywistych względów nie dało się zawczasu przewidzieć. Problem rozwiązuje jednak współczesne budownictwo, gdzie parkingi podziemne pozwalają nie tylko zaoszczędzić przestrzeń, ale stanowią dodatkową ochronę dla samochodów. Z myślą o tym w ST_ART Piątkowo zaprojektowano 2-poziomową halę garażową z 287 miejscami postojowymi. Przyszli mieszkańcy nie będą musieli martwić się parkowaniem po powrocie do domu.

Piątkowo jako optymalna lokalizacja

Samochód będą mogli przy tym zostawić na dalsze podróże, ponieważ umiejscowienie wieżowca ST_ART Piątkowo sprawia, że nie będzie trzeba tak często z niego korzystać. Galeria handlowa Poznań Plaza jest tuż obok, dosłownie pięć minut spacerem, a w niej poza licznymi butikami znajduje się jedyne w Wielkopolsce kino IMAX, zatem wieczór filmowy można zaplanować bez zastanawiania się, ile zajmie dojazd i czy na pewno wystarczy czasu, żeby kupić popcorn, zanim skończą się reklamy.

Podobnie łatwo i szybko można dostać się do siłowni (CityFit w Galerii Pestka), a jeśli w danej chwili komuś zależy raczej na masie niż rzeźbie, po zakupy spożywcze może udać się do jednego z wielu okolicznych sklepów: Aldi, Biedronka, Carrefour, Chata Polska czy Lidl – wszystko to znajduje się w promieniu kilometra od inwestycji. Jeśli zaś głód dopadnie w kryzysowym momencie, ratunkiem będzie szybka przekąska w McDonald’s lub Burger King.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.