Akademik, który zaskakuje

13 listopada 2017

Duńczycy lubią zaskakiwać świat. Szczególnie w obszarze architektury podejmują się coraz to nowych wyzwań. To co ich wyróżnia na tle świata, to podejście do projektowania dalekie od pompatyczności. Potrafią skupić na swoich projektach zainteresowanie świata nie mnożeniem ponad potrzebę kubatury czy wysokością, ale innowacyjnością. Taki też jest Grundfus dormitory – laboratorium na żywym organizmie.

W duńskim Aarhus, na obszarze rewitalizowanej portowej dzielnicy, powstał wyjątkowy budynek. Pełniący rolę akademika Grundfos dormitory jest nie tylko miejscem zamieszkania dla 200 studentów, lecz również żywym laboratorium. 1800 czujników rozmieszczonych w całym budynku testuje w trybie ciągłym nowe energooszczędne technologie w rzeczywistym środowisku. Ma to pozwolić uzyskać cenne know-how o sposobach minimalizowania zużycia wody i energii.

Dwunastopiętrowy budynek został zbudowany zgodnie z duńskim standardem niskoemisyjności, obligatoryjnym (począwszy od roku 2015) dla wszystkich budynków publicznych. Standard ten zapewnia bardzo niskie zużycie energii pierwotnej – 52,5 kWh/m². Wartość ta obejmuje łącznie ogrzewanie, chłodzenie, wentylację i ciepłą wodę użytkową.

Umiejscowienie akademika jest nieprzypadkowe, budynek stanie się niedługo częścią nowej dzielnicy wzniesionej na rewitalizowanym portowym obszarze. Już niebawem będzie w tym miejscu mieszkało 7 tysięcy ludzi, a 12 tys. znajdzie tu zatrudnienie. Ogólna planowana do wzniesienia powierzchnia 800 tys. mkw., czyni ten obszar portowy jednym z największych w Europie, jakie są poddawane rewitalizacji.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.