Alternatywne nieruchomości na celowniku 70% inwestorów

23 kwietnia 2018

Rosnące ceny nieruchomości połączone ze spadającą dostępnością sprawiają, że inwestorzy szukają nowych sposobów lokowania kapitału. Najciekawszym wydają się alternatywne nieruchomości, w które już zainwestowało 72% ankietowanych przez CBRE. 7 na 10 inwestorów ma taki zamiar w przyszłości. Największą popularnością cieszą się mieszkania studenckie (37% wskazań) oraz na wynajem (26%). Na znaczeniu zyskuje też co-working, który według 30% inwestorów jest przyszłością pracy biurowej.

- O popularności nieruchomości alternatywnych świadczą przede wszystkim liczby. Podczas gdy w 2007 roku w ten sektor zainwestowano 16 mld euro, w 2017 aż 24 mld euro, czyli niemal o połowę więcej. Takiej sytuacji sprzyjała poprawiająca się na przestrzeni lat sytuacja gospodarcza – inwestorzy dysponując coraz większym kapitałem, chętniej kierowali swoją uwagę w kierunku nieruchomości alternatywnych. Na niektórych rynkach, takich jak Niemcy czy Holandia, ten rodzaj inwestycji stał się już standardem. W Polsce nie jest to jeszcze tak silny trend, ale biorąc pod uwagę korzyści wynikające z inwestowania w ten rynek, w ciągu najbliższych lat może się to zmienić – mówi Przemysław Felicki, Dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych, CBRE.

Na radarze mieszkania studenckie i na wynajem

72% inwestorów zapytanych w badaniu CBRE „EMEA Investor Intentions Survey 2018” o to, czy kiedykolwiek ulokowali kapitał w alternatywne nieruchomości, odpowiedziało, że tak. 70% wskazuje, że ma taki zamiar w przyszłości. Skąd taka popularność? Otóż 26% ankietowanych wybiera taką inwestycję z uwagi na strukturalne zmiany popytu, 25% wskazuje na wyższą początkową wydajność, a 14% traktuje tego typu lokowanie kapitału jako ochronę przed spadkami na rynku nieruchomości. 

Największą popularnością wśród inwestorów cieszą się mieszkania studenckie – wskazało tak 37% respondentów, co oznacza wzrost o 10 pp. w porównaniu do poprzedniej edycji badania. Co czwarty inwestor interesuje się real estate debt (26%) oraz mieszkaniami na wynajem (26%). W przypadku tej ostatniej kategorii widać duży wzrost w porównaniu do poprzedniej edycji badania – w 2017 roku tego typu inwestycje przyciągały zaledwie 18% inwestorów.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.