Banki chętnie inwestują w Polsce

11 października 2018

W pierwszej połowie 2018 r. wartość inwestycji w sektorze nieruchomości na europejskich rynkach wyniosła 110 mld euro i była mniejsza o 19% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Jest to najniższy poziom od 2014 r. Z kolei w Polsce w tym samym czasie, wartość inwestycji wyniosła 3,3 mld euro, co oznacza wzrost o 113% r/r.

Jak wynika z 9. edycji badania KPMG przeprowadzonego wśród 70 instytucji finansowych w 14 krajach Europy, banki optymistycznie oceniają swoją działalność związaną z finansowaniem projektów nieruchomościowych. Respondenci wskazują, że w kolejnych latach wzrostowy trend będzie kontynuowany, jednak nie należy zapominać o lokalnych uwarunkowaniach, które mogą wpływać na poszczególne kraje.

Niższa wartość inwestycji w Europie

Całkowita wartość inwestycji w pierwszych 6 miesiącach 2018 r. zmniejszyła się o 19% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku osiągając poziom blisko 110 mld euro. Jest to najniższy poziom inwestycji od 4 lat. Spadek wartości inwestycji w pierwszej połowie roku odnotowano w Europie trzeci rok z rzędu. Podczas gdy Niemcy i Wielka Brytania nadal przyciągały ponad połowę całkowitego wolumenu transakcji w Europie w pierwszej połowie 2018 r., największe wzrosty odnotowano w Polsce i Irlandii.

- Pomimo ogólnego spadku zaobserwowanego w Europie, wielkość inwestycji w Polsce wzrosła do poziomu 3,3 mld euro w pierwszej połowie 2018 r., względem 1,5 mld euro w pierwszej połowie 2017 r. Wartość polskich inwestycji stanowi 58% całkowitej wartości inwestycji w Europie Środkowo-Wschodniej w pierwszej połowie 2018 r. – mówi Steven Baxted, partner, szef zespołu doradztwa dla rynku budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce.

Biorąc pod uwagę oczekiwania banków działających w Polsce względem wielkości całego portfela kredytów na rynku nieruchomości, 40% ankietowanych spodziewa się wzrostu liczby inwestycji w kolejnych 12-18 miesiącach. Taka sama liczba respondentów nie przewiduje żadnych zmian, natomiast 20% respondentów spodziewa się spadku liczby udzielanych kredytów na inwestycje w nieruchomości.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.