Biurowce i osiedla – związek mile widziany przez wszystkich

16 kwietnia 2018

Nowoczesne projekty biurowe powstają dzisiaj nierzadko w tych dzielnicach, w których jeszcze do niedawna można było spotkać głównie osiedla mieszkaniowe. Jednoczenie deweloperzy coraz częściej decydują się stawiać budynki mieszkalne w centrach biznesowych metropolii. Czy symbioza biurowców i osiedli na dobre wpisała się w krajobraz największych polskich miast?

Wiele wskazuje na to, że tak, ponieważ na takim rozwiązaniu korzystają wszyscy. Możliwość wynajęcia lub kupna mieszkania w sąsiedztwie biurowca, w którym się pracuje, jest nie tylko ważna dla obecnych członków zespołu, ale również przyciąga nowych pracowników. Mieszkańcy okolicznych osiedli mogą natomiast korzystać z infrastruktury i udogodnień, które do danej dzielnicy przyciąga biznes zlokalizowany w biurowcach. Korzyści wynikających z sąsiedztwa budynków biurowych i osiedli jest więcej.

Bez względu na zmieniające się trendy w budownictwie, czy też tradycję zagospodarowania przestrzeni występującą na danym terenie, prawie we wszystkich większych miastach w Polsce ukształtował się nieformalny podział na dzielnice mieszkalne i na te, w których można było spotkać głównie biurowce. Takie rozwiązanie miało swoje uzasadnienie ekonomiczne i społeczne. Jednak  zmieniające się potrzeby mieszkańców i uczestników rynku pracy sprawiły, że wspomniana klasyfikacja przestała być wygodna i spełniać swoje zadanie. Dziś sąsiedztwo biurowców i osiedli mieszkaniowych nikogo nie dziwi i stanowi część miejskiego krajobrazu, ale czy warto zamieszkać w otoczeniu szklanych, nowoczesnych budynków biurowych? Jakie są korzyści z pracy w niedalekiej odległości od wygodnych osiedli?

Biuro blisko domu

Dynamiczne zmiany na rynku pracy skłoniły największe marki, ale również mniejsze firmy do szukania nowych sposobów na przyciągnięcie wykwalifikowanych pracowników. Jednym z nich okazało się atrakcyjne, komfortowe biuro. Jednak, jak wskazują eksperci, sama aranżacja biura czy jego wyposażenie, nie zawsze są wystarczającym atutem w walce o pracownika.

– Jak przekonują np. eksperci z firmy Savills, w tym kontekście coraz większe znaczenie odgrywa sama lokalizacja siedziby firmy. Jednak ważne jest nie tylko to, aby biurowiec był dobrze skomunikowany nawet z najbardziej odległymi rejonami miasta, ale także otoczenie, w którym się znajduje. Z naszych obserwacji wynika bowiem, że najemcy w ostatnim czasie poszukują biurowców wybudowanych w ścisłym sąsiedztwie osiedli mieszkaniowych. Tak ulokowane przestrzenie biurowe stają się atrakcyjne ze względu na niedaleką odległość od miejsca zamieszkania potencjalnych pracowników i mogą stanowić kartę przetargową dla firmy, która poszukuje nowych specjalistów – zaznacza Mirosław Łoziński, Prezes Zarządu, Waryński S.A.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.