Według architekta Stefano Boeri, Bosco Verticale to nowy pomysł na wieżowiec, gdzie ludzie i drzewa udanie współistnieją na wysokościach. Pionowy las jego autorstwa wzbudza od dwóch lat zachwyt, lecz oceniany jest również krytycznie.
W świecie konkursów na projekty architektoniczne coraz większy jest kontrast między tym co przedstawia wizualizacja, a tym co powstaje później na placu budowy. Postęp techniki w grafice komputerowej mógłby wskazywać na dążenie do uzyskania efektu jak najbardziej zbliżonego do rzeczywistości. Jednak zbyt łatwo ulegamy chęci zrobienia dobrego pierwszego wrażenia na odbiorcy, jak również zbyt bardzo chcemy by inżynierowie stworzyli coś, co dobrze wygląda na papierze ale już nie koniecznie w codziennym użytkowaniu. Wszyscy intuicyjnie wiemy, że budynek nie będzie wyglądać dokładnie tak jak na rysunku. Mimo to, tendencja przerysowywania wymyka się spod kontroli i prowadzi do tworzenia nierealistycznych oczekiwań i niezrównoważonych rozwiązań.
Problem ten dotyczy modnego dziś łączenia zieleni z architekturą, szczególnie w formie wertykalnej. Im więcej zieleni, tym budynek jest bardziej „eko”. Zielone wieżowce sugerują odbiorcy czystsze powietrze i milszy dla oka widok w mieście. Początkowo trend pokrywania budynków roślinnością obejmował przede wszystkim dachy. Z czasem zieleń zaczęła pojawiać się w wizualizacjach (i w realizacjach) na wszystkich powierzchniach poziomych jak i pionowych ścianach. Pomimo atrakcyjności wizualnej, wiele z takich projektów albo pozostało wyłącznie na desce kreślarskiej, albo zostało znacznie uproszczonych. Te które jednak powstały, okazały się koniec końców zbyt trudne w utrzymaniu. Najmniej na tym tracą deweloperzy, najwięcej – użytkownicy.
Roślinność zainstalowana bezpośrednio na konstrukcji wymaga znacznie masywniejszej konstrukcji do przenoszenia dodatkowego obciążenia. Problemem jest nie tylko sam ciężar roślin lecz również systemów nawadniających. W przypadku wysokich budynków problemem w takich przypadkach jest też silny wiatr, pod wpływem którego obciążona znacznie konstrukcja zachowuje się mniej przewidywalnie. Również proces fotosyntezy może zostać zaburzony przez niekorzystne warunki atmosferyczne. Bujne i piękne drzewa na wieżowcu, często mogą wyglądać ładnie jedynie na rysunku.
Treść znajduje się w archiwum
Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.