Co chcą wiedzieć Polacy kupujący nieruchomość?

14 marca 2018

Zakup własnego mieszkania czy działki pod budowę wymarzonego domu to inwestycja na lata. Czy w związku z tym przyszli właściciele wybierając skrawek ziemi, na którym planują zbudować swoją przyszłość zastanawiają się nad jego historią? Czy przeszłość gruntu, na którym została zbudowana nieruchomość powoduje ryzyko dla potencjalnych mieszkańców? Czy weryfikują oni tę kwestię? Czy są świadomi zagrożeń? Odpowiedzi na te pytania dają wyniki badania „O co pytają Polacy kupując mieszkanie”.

To pewne, że wszyscy chcielibyśmy mieszkać w spokojnym i bezpiecznym miejscu. Nic więc dziwnego, że podejmujemy wysiłek związany ze znalezieniem wymarzonego mieszkania lub domu. Zdaniem respondentów komfort życia w miejscu zamieszkania związany jest przede wszystkim z ciszą i spokojem, czyniących to miejsce azylem – odpowiedziało tak 42%. Jedna czwarta badanych wymieniła także dobrą komunikację lub lokalizację w niewielkiej odległości od miasta oraz bezpieczeństwo (18%) i zieloną, estetyczną okolicę (17%).

Najważniejsze cena i standard wykonania

Spośród wszystkich czynników, mających istotny wpływ na zakup nieruchomości najczęściej wskazywane są cena oraz standard wykonania. Cenę jako bardzo istotny lub raczej istotny czynnik wskazało 90,6% w grupie osób, które dokonały już zakupu i 95,5% wśród planujących zakup. Standard wykonania odpowiednio 87,5% i 96,3% (w drugiej grupie wprawdzie minimalnie częściej wskazywano standard wykonania, jednak to cena była najczęściej wybierana jako czynnik bardzo istotny - 67,1% wobec 54,3%). W dalszej kolejności osoby, które już nabyły nieruchomość, wymieniały metraż (86,9%), infrastrukturę (85%) oraz koszty eksploatacji i utrzymania mieszkania (84,4%). Z kolei w grupie osób dopiero planujących zakup dodatkowo pojawiały się jakość użytych w mieszkaniu lub domu materiałów (95,5%), wysokość raty miesięcznej (93,4%), czy wysokość podatków i opłat skarbowych związanych z zakupem (91,4%). Choć w hierarchii ważności inne czynniki okazują się kluczowe, to jednak większość respondentów przyznaje, że badania gruntu to raczej istotny lub bardzo istotny czynnik przy podejmowaniu decyzji (69,5%).

- Badania gruntu trzeba przeprowadzić, jeśli chcemy wybudować nową inwestycję, czy to jest domek jednorodzinny, czy to osiedle, czy każda inna budowa. Chodzi o to, by poznać historię danego terenu, ponieważ mało kto chciałby mieszkać np. na składowisku odpadów niebezpiecznych – mówi Kamil Ciepiela, kierownik działu remediacji Menard Polska. - Bardzo dużo ludzi mieszka w Polsce nie wiedząc o tym, że mieszkają na terenach zanieczyszczonych. Są oni w dłuższej perspektywie narażeni na ewentualne ryzyko wystąpienia różnych chorób, nie mając świadomości, ponieważ nie badamy gruntów i nie przykładamy wartości do tego, aby dowiedzieć się w jakim miejscu żyjemy i co nam z tego powodu może grozić – dodaje.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.