Co o ochronie zabytków każdy inwestor wiedzieć powinien

19 września 2018

Inwestorzy zainteresowani rewitalizacją obiektów zabytkowych z reguły są świadomi ograniczeń i ryzyk związanych z takimi inwestycjami. Jednak bardzo często te ograniczenia i ryzyka dotykają też inwestorów, którzy w najmniejszym nawet stopniu nie przewidywali, że planowana przez nich inwestycja będzie w jakikolwiek sposób związana z obiektami zabytkowymi. Dotyczy to w szczególności tych inwestorów, którzy w trakcie prac budowlanych natknęli się na niespodziewane historyczne znalezisko.

Agata Demuth, Partner, kancelaria Schoenherr
Konrad Bisiorek, radca prawny, kancelaria Schoenherr

Formy ochrony zabytków

Polskie prawo przewiduje kilka form ochrony zabytków, z których najbardziej popularnymi są wpisy do rejestru zabytków albo do ewidencji zabytków. Równie często spotyka się ochronę zabytków wynikającą z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, decyzji o warunkach zabudowy albo decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego. Od ustalonej formy ochrony zabytku zależy zakres obowiązków inwestora i nałożonych na niego ograniczeń.

Ograniczenia w prowadzeniu prac budowlanych

Prowadzenie prac budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków, a rozbiórka takich obiektów wymaga zgody Generalnego Konserwatora Zabytków. Zakres prac wymagających pozwolenia jest interpretowany szeroko, co oznacza, że pozwolenia wymaga podejmowanie wszelkich działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru. Wielu inwestorów występuje w pierwszej kolejności do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wydanie tzw. zaleceń konserwatorskich. Określają one sposób korzystania z zabytku, jego zabezpieczenia i wykonania prac konserwatorskich, a także zakres dopuszczalnych zmian, dzięki czemu są cennym źródłem informacji dotyczących dopuszczalnego zakresu przyszłej inwestycji. Dodatkowo, pozwolenie wojewódzkiego konserwatora zabytków potrzebne jest też na prowadzanie niezbędnych badań archeologicznych, przy czym koszty tych badań i przygotowania odpowiedniej dokumentacji pokrywa oczywiście inwestor. Oczywiście uzyskanie tych decyzji nie zwalnia inwestora z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę lub rozbiórkę.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.