Dorota Suchodolska, Sierra Balmain: Pomagamy najemcom

11 stycznia 2021

Z Dorotą Suchodolską, Sierra Balmain Head of Property Management Operations, rozmawia Mieczysław T. Starkowski

Mieczysław T. Starkowski: Fundusz Sierra Balmain działa w Europie Środkowo-Wschodniej. Na czym polega atrakcyjność naszego kraju?

Dorota Suchodolska: Od momentu, kiedy 16 lat temu zaczęliśmy działalność w tym regionie, pojawiło się wiele pozytywnych aspektów sprzyjających rozwojowi międzynarodowego biznesu, takich jak znaczenie geograficzne, silna gospodarka, zróżnicowane gałęzie przemysłu, dobrze wykształcona kadra pracownicza (z wysokim odsetkiem kobiet na stanowiskach kierowniczych), konkurencyjne struktury płac, szybko rozwijająca się infrastruktura, złożony rynek inwestycyjny i stabilne środowisko polityczne.

Jaka była rentowność tego biznesu do 2019 roku?

Rynek inwestycyjny w Polsce funkcjonuje cyklicznie, w taki sam sposób jak inne rynki na świecie. Kiedy gospodarki poszczególnych krajów kurczą się, kapitał lokowany na rynkach zagranicznych zmniejsza się. W przeszłości nastąpiło w Polsce krótkoterminowe ograniczenie inwestycji z zewnątrz, ale dzięki wspomnianym przeze mnie fundamentalnym aspektom było ono odczuwalne w bardzo krótkim okresie. W efekcie, do 2019 roku notowano bardzo stabilne zwroty (patrząc na wszystkie kategorie aktywów). W tym okresie działalność naszej firmy wzmocniła się do tego stopnia, że na początku 2019 roku pozyskaliśmy partnera: Sonae Sierra - globalną firmę z branży nieruchomości, która zainwestowała w nasz dalszy rozwój.

W ubiegłym roku doszło do pandemii Covid 19. Jak wpłynęło to na Państwa biznes?

Nasze dochody są częściowo uzależnione od dochodów centrów, a więc ekonomiczny wpływ pandemii na ten sektor oznacza zmniejszenie naszych obrotów w 2020 roku. Mimo to cała ta sytuacja przyniosła pewne korzyści. Musieliśmy podjąć się nowych wyzwań i dynamicznie wdrażać nowe rozwiązania. Istotne były także efektywna współpraca z naszymi inwestorami, bankami i najemcami oraz długotrwałe relacje z partnerami, które umożliwiły nam wszystkim wypracowanie sposobów na przetrwanie i dalszy rozwój. Muszę też wspomnieć o niezwykłej efektywności naszego zespołu, pracującego głównie zdalnie, często opiekując się przy tym dziećmi czy starszymi krewnymi.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.