Ian Scattergood, Przewodniczący RICS w Polsce

29 lipca 2016

Harmonizacja najlepszych praktyk oraz przyjęcie międzynarodowych standardów w sektorach budownictwa, nieruchomości i obrotu ziemią może przyczynić się do wzmocnienia zaufania inwestorów i poczucia pewności rynku.

Z Ianem Scattergoodem, przewodniczącym RICS w Polsce rozmawia Justyna Kaczorek.

Według ostatniej ankiety RICS badającej nastroje na rynku nieruchomości komercyjnych w pierwszym kwartale roku wzrosło zainteresowanie inwestorów zagranicznych polskim rynkiem nieruchomości komercyjnych. Jednocześnie oczekiwania respondentów co do wzrostu wartości kapitałowych pozostają ostrożne. Z czego to wynika?

W warunkach globalnego rynku opartego na inwestycjach ponad granicami pozytywne prognozy dla lokalnych rynków mogą zmienić się bardzo szybko jeśli rynki te nie będą w stanie zapewnić stabilnych warunków i trwałości rozwoju inwestycji. Zróżnicowane, niekiedy sprzeczne ze sobą kodeksy etyczne w ramach jednego sektora, brak wiarygodnych danych i wspólnej płaszczyzny odniesienia dla zapewnienia przejrzystości rynku mogą generować niepewność i mieć negatywny wpływ na finansowanie nieruchomości.

Jaka jest odpowiedź RICS na obawy uczestników rynku?

Odpowiedzią RICS na niepewność rynku jest oparcie jego fundamentów o międzynarodowe standardy. W RICS jesteśmy przekonani o natychmiastowych i długofalowych korzyściach, jakie międzynarodowe standardy mogą przynieść lokalnym rządom, zagranicznym inwestorom i profesjonalistom rynku. Standardy są bardzo pożądane przez klientów. Dlatego właśnie współpracując z licznymi narodowymi i ponadnarodowymi organizacjami w ramach globalnych koalicji rozwijamy międzynarodowe standardy w pięciu kluczowych dla rynku nieruchomości obszarach, z których każdy zostanie uzupełniony o szczegółowe wytyczne RICS. Tych pięć obszarów to: etyka, pomiar nieruchomości, szeroko pojęte pomiary w budownictwie, pomiary geodezyjne oraz wycena.

Czy te standardy dobrze są przyjmowane są na polskim rynku?

Z pewnością musimy aktywnie pracować nad promocją międzynarodowych standardów. Spotykamy się z przedstawicielami kluczowych dla rynku instytucji, wiodących przedsiębiorstw i organizacji, prowadzimy rozmowy w ministerstwach. Udział w pracach Koalicji ds. Międzynarodowych Standardów Etycznych (IESC) zadeklarowały m. in. Brytyjsko-Polska Izba Gospodarcza czy Związek Banków Polskich co potwierdza, że kluczowe z perspektywy inwestowania na rynku w Polsce instytucje dostrzegają w standaryzacji szansę na zwiększenie jego transparentności a tym samym zaufania inwestorów. Nasze pierwsze sukcesy w budowaniu zrozumienia dla działań koalicji ds. międzynarodowych standardów w Polsce wskazują, że branża nieruchomości w Polsce jest gotowa przyznać, że przyjęcie globalnych i niezmiennych standardów gwarantuje zrównoważony i trwały rozwój rynku oraz wzmacnia poczucie zaufania pośród inwestorów. Zbyt wiele standardów oznacza zero standardów. Nasi partnerzy to rozumieją a grono polskich uczestników globalnych koalicji nieustannie rośnie.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.