Ile kosztuje mieszkanie w Warszawie?

12 października 2017

Na Białołęce, Woli i Wilanowie ceny mieszkań na rynku pierwotnym są niższe niż na wtórnym. Deweloperzy prawie nie budują w Śródmieściu, a najwięcej lokali oddają na Białołęce i Mokotowie.

91 proc. osób planujących zakup mieszkania, zwraca uwagę na jego lokalizację, a 85 proc. na cenę za metr kwadratowy – wynika z badania przeprowadzonego niedawno przez ARC Rynek i Opinia. Home Broker przyjrzał się, jak pod tym kątem wygląda warszawski rynek. W których dzielnicach jest najdrożej? Jak różnią się ceny transakcyjne od ofertowych? Czy mieszkania nowe są wszędzie droższe od tych z drugiej ręki?

Zróżnicowanie cen na obszarze miasta jest pochodną atrakcyjności danej okolicy, gdyż z nią bezpośrednio wiąże się cena gruntu. Pod uwagę brana jest komunikacja, infrastruktura, dostępność terenów rekreacyjnych, placówek oświatowych czy estetyka okolicy. Do tego dodać należy standard budynku i konkretnego mieszkania. Stąd większe zróżnicowanie cen znajdziemy na rynku wtórnym. Z jednej strony kupić można zdewastowane mieszkanie przeznaczone do generalnego remontu, a z drugiej luksusowy apartament z ekstremalnie drogim wyposażeniem obejmującym nawet drogocenne dzieła sztuki.

Stołeczny rynek pierwotny: Ochota za Śródmieściem

Warszawa jest największym ośrodkiem miejskim w Polsce i najważniejszym rynkiem dla deweloperów. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w pierwszej połowie 2017 r. w Warszawie oddano do użytkowania ponad 7,5 tys. nowych mieszkań. Dla porównania: w Krakowie było to ponad 5 tys., a we Wrocławiu i Trójmieście 3-3,5 tys. lokali.

Zdecydowanie najdroższą dzielnicą Warszawy jest Śródmieście, acz ze względu na dostępność gruntów nowych inwestycji jest tu jak na lekarstwo. Aktualnie transakcje na śródmiejskim rynku pierwotnym stanowią mniej niż 1 proc. stołecznych transakcji, co ciekawe, jeszcze w 2013 r. było to 6-7 proc. Z tego względu statystyki NBP pomijają tę dzielnicę – ceny znacząco odbiegają od reszty i ze względu na niewielką liczbę transakcji są bardzo zmienne. Najwięcej mieszkań buduje się obecnie na Mokotowie i Białołęce, dalej są Wola, Targówek i Praga-Południe.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.