Inwestorzy narzekają na polskie podatki

20 listopada 2017

Dobre prognozy gospodarcze zachęcają wiele zagranicznych firm do podjęcia inwestycji budowlanych w Polsce (np. budowy nieruchomości mieszkaniowych, centrów handlowych lub magazynów). Z punktu widzenia takich inwestorów, Polska może się jawić jako kraj nadal posiadający pewne problemy instytucjonalne. W ostatnich latach na szczęście udało się poprawić i usprawnić procedury dotyczące inwestycji budowlanych. Znacznie gorzej Polska prezentuje się pod względem przejrzystości systemu podatkowego.

W przypadku inwestycyjnych procedur nastąpiła spora poprawa …

Inwestycyjna atrakcyjność Polski bywa oceniana w kontekście prestiżowego rankingu Doing Business. Ten ranking łatwości prowadzenia biznesu redagowany przez Bank Światowy, prezentuje między innymi średni czas załatwienia spraw związanych z inwestycją budowlaną. W ramach jednej z trzech budowlanych kategorii rankingu Doing Business, Bank Światowy szacuje przeciętny koszt i czas wymagany do otrzymania pozwoleń na budowę i użytkowanie przykładowego magazynu. Oceniany jest również czas i koszt procedur dotyczących podłączenia prądu do magazynu oraz zakupu działki z halą magazynową.

Informacje zaprezentowane na poniższym wykresie sugerują, że nasz kraj zaliczył bardzo duży progres w kwestii procedur związanych z pozwoleniami na wzniesienie i użytkowanie budynków. Czas uzyskania pozwoleń dotyczących przykładowego magazynu spadł z 302 dni (2006 r.) do 153 dni (2017 r.). Jeszcze większa zmiana była związana z czasem formalnego sfinalizowania zakupu działki (2005 r. - 204 dni, 2017 r. - 33 dni). W mniejszym stopniu skrócił się czas podłączenia prądu do przykładowego magazynu (2010 r. - 163 dni, 2017 r. - 122 dni). Dzięki poprawie procedur administracyjnych, Polska obecnie osiąga lepsze od przeciętnych wyniki w budowlanych kategoriach rankingu Doing Business (38/46 miejsce na 190 badanych krajów).  

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.