Izolacja akustyczna w budynkach wielorodzinnych. Kluczowe aspekty

04 września 2019

Izolacja akustyczna powinna być kluczowym elementem zarówno na etapie projektowania budynków wielorodzinnych, jak i w trakcie samej budowy. Jest to niezwykle istotne w przypadku ścian wewnętrznych oddzielających mieszkania.

Dźwięk dobiegający z sąsiednich lokali czy klatek schodowych to ryzyko częstych zastrzeżeń zgłaszanych przez mieszkańców budynków wielorodzinnych. Nie należy zapominać, że głośny dźwięk oddziałujący przez długi czas negatywnie wpływa na zdrowie. Dlatego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów.

Ochrona przed hałasem

Jakie rozwiązania zastosować, aby zapewnić jak najlepszy komfort akustyczny wszystkim mieszkańcom nowoczesnych inwestycji? Przede wszystkim istotny jest materiał, z którego wznoszone są budynki wielorodzinne, w tym przegrody. Warto mieć na względzie, że izolacyjność akustyczna masywnych przegród budowlanych jest determinowana głównie przez gęstość objętościową przegrody (tj. masę). Im większa gęstość objętościowa, tym lepiej przegroda chroni przed przenoszeniem niepożądanych dźwięków (przegrodę trudniej wprowadzić w rezonans). Dobrym rozwiązaniem jest System Budowy H+H, który pozwala na wznoszenie ścian o wysokiej izolacyjności akustycznej. Beton komórkowy oraz silikaty wykazują zwiększoną zdolność tłumienia dźwięków w porównaniu z innymi wyrobami budowlanymi o zbliżonej gęstości.

Co więcej, warto dodać, że silikaty, jako materiał o dużej gęstości i znacznym ciężarze, pozwalają na wznoszenie masywnych przegród, które trudno wprawić w drgania. Dodatkowo, bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej pozbawione są drążeń, wykluczając powstawanie zjawisk rezonansowych, co ma kluczowe znaczenie w przypadku ścian wewnętrznych oddzielających osobne mieszkania. To nie wszystko. Kluczowa jest także łatwość murowania. Duża dokładność wymiarowa i oraz „odporność” na błędy wykonawcze pozwalają ograniczyć ryzyko wystąpienia mostków akustycznych.

Różne rodzaje hałasu

W przypadku wznoszenia budynków wielorodzinnych należy również wziąć pod uwagę różne rodzaju hałasu. Wewnętrzny instalacyjny np. z wind, wentylatorów, hałas zewnętrzny przenikający z otoczenia budynku, hałas wewnętrzny bytowy – odgłos wiercenia czy nawet głośno rozmawiających sąsiadów, a także hałas pogłosowy – dźwięki dobiegające z klatki schodowej. Aby zapewnić, jak najlepszy komfort akustyczny trzeba odpowiednio zaprojektować i wybudować wszystkie elementy budynku wielorodzinnego, mając na względzie wspomniane różne rodzaje hałasu. Dużą rolę odgrywają odpowiednio wybudowane ściany wewnętrzne pomiędzy mieszkaniami, a zwłaszcza pomiędzy mieszkaniem, a innym pomieszczeniem, np. garażem, czy lokalem usługowym. Należy zwrócić także uwagę na ściany wewnętrzne pomiędzy mieszkaniem, a korytarzem – odgłos kroków zbliżających się lokatorów może być bardzo uciążliwy. Warto rozpatrywać aspekt użyteczności oraz skuteczności zastosowanych materiałów murowych w życiu codziennym nowych mieszkańców. Ich opinia jest wizytówką firm deweloperskich w przypadku planowanych kolejnych inwestycji.

System Budowy H+H to również dobre rozwiązanie w przypadku miejsc, w których niezbędne jest zastosowanie podwyższonej ochrony przed hałasem. Innowacyjna technologia produkcji oraz brak drążeń sprawiają, że bloczki H+H Silikat A PLUS mogą poszczycić się wysoką klasą gęstości 2,2 (2200 kg/m3). Brak profilowań wymusza na wykonawcy wypełnienie spoiny poziomej i pionowej, co również ma wpływ na szczelność muru. Rozwiązanie to może być stosowane do ścian konstrukcyjnych i działowych o grubości 18 lub 25 cm. W zależności od ułożenia, H+H Silikat A PLUS w jednowarstwowej przegrodzie pionowej pozwala uzyskać izolacyjność akustyczną na poziomie od 57 do 60 dB.

Komfort ciszy

Jakość zastosowanych materiałów murowych jest również niezbędna w przypadku budynków wielorodzinnych usytuowanych w pobliżu ruchliwych dróg czy lotnisk. Najczęściej nieruchomości wznoszone są nieopodal centrum miasta i środków komunikacji miejskiej, aby zapewnić przyszłym mieszkańcom, jak najlepszy dojazd do pracy czy lokali usługowych. Tym samym mając na uwadze lokalizację deweloperzy powinni starannie dobierać materiały budowlane, celem jak najwyższych standardów gwarantującym właścicielom ciszę i spokój, zwłaszcza po intensywnym dniu w pracy. Coraz częściej podejmowany jest również aspekt zdrowotny w kontekście nadmiernego hałasu. Badania prowadzone przez dr Larsa Jarupa z Imperial College London dowiodły, że hałas przekraczający 35 decybeli może zwiększać ciśnienie krwi. W tej kategorii szkodliwości mieści się przelatujący nad głową samolot czy przejeżdżający pod oknem samochód. Dźwięk o uciążliwym natężeniu oddziałujący przez długi czas, powoduje kłopoty z koncentracją i stałe zmęczenie, co więcej ogranicza również wydajność w pracy. Nie bez powodu szczegóły związane z akustyką w budownictwie zostały jasno określone w prawie.

Wymagania dotyczące izolacyjności akustycznej przegród zewnętrznych i wewnętrznych reguluje grupa norm PN-B-02151, pod wspólnym tytułem „Akustyka budowlana. Ochrona przed hałasem w budynkach”. W normach tych uwzględniono poziom dźwięku w pomieszczeniu chronionym oraz poziom hałasu zewnętrznego. Wymogi dla ścian działowych podane za pomocą współczynnika R’A,1 lub RA,1,R są zróżnicowane ze względu na rodzaj pomieszczeń. Parametr ten dla ścian między pomieszczeniami mieszkalnymi w obrębie mieszkania wynosi (35 dB), rośnie w przypadku ścian oddzielających mieszkania między sobą i od klatki schodowej czy garażu i pomieszczenia technicznego (50-58 dB).

Firma H+H nieustannie dąży do najwyższych standardów w kwestii jakości materiałów murowych. Spełnia rosnące wymagania w zakresie ochrony przed hałasem i umożliwia budowę cichych i komfortowych pomieszczeń oddzielonych zarówno od dźwięków pochodzących z zewnątrz, jak i z wewnątrz budynku wielorodzinnego.
 

*          *          *
[Powyższe stanowi całą treść publikacji]

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.