Jak opuścić spółdzielnię i założyć wspólnotę?

04 kwietnia 2018

Trudno ukryć, że spółdzielnie mieszkaniowe nie cieszą się w Polsce zbyt dobrą opinią. Podmioty należące do tego sektora, są dość mocno zróżnicowane. Prócz niewydolnych molochów posiadających nawet kilkanaście tysięcy mieszkań, możemy znaleźć również niewielkie spółdzielnie, które potrafią sprawnie konkurować z deweloperami.

Ogólne statystyki są jednak nieubłagane. Według danych GUS-u, spółdzielnie wydają na remonty mniej niż wspólnoty mieszkaniowe i źle radzą sobie z egzekucją czynszów. Co gorsza, zarządy wielu spółdzielni niezbyt chętnie dzielą się informacjami o przychodach i wydatkach. Między innymi dlatego, wielu spółdzielców zastanawia się nad wyodrębnieniem lokalu i przystąpieniem do wspólnoty mieszkaniowej. Taka zmiana czasem zostaje zablokowana przez problemy ze stanem prawnym zabudowanego gruntu.

O utworzeniu wspólnoty może zdecydować większość lokatorów …

Osoba rozważająca wystąpienie ze spółdzielni, przede wszystkim powinna dowiedzieć się, czy istnieje możliwość przekształcenia lokalu spółdzielczego we własnościowy (tzw. wyodrębnienia mieszkania). Kluczowe znaczenie mają koszty takiej zmiany, która jest warunkiem koniecznym do opuszczenia spółdzielni. Osoba zainteresowana wyodrębnieniem lokalu, będzie musiała pokryć między innymi zaległe czynsze, koszty budowy mieszkania oraz opłaty związane z czynnościami notarialnymi i sądowymi. Nawet jeśli wnioskodawca może sobie pozwolić na pokrycie wszystkich wymienionych wydatków, to nierozwiązywalnym problemem bywa zawiły status prawny gruntu pod blokiem. Brak jasno określonej własności takiej działki, praktycznie uniemożliwia wyodrębnienie lokum i przystąpienie do wspólnoty mieszkaniowej.

Brak problemów z wyodrębnieniem mieszkania spółdzielczego lub jego wcześniejsze wyodrębnienie oznacza, że możliwe jest podjęcie dalszych działań w celu przystąpienia do wspólnoty mieszkaniowej. W przypadku budynków spółdzielczych, obowiązują szczególne zasady utworzenia wspólnoty. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wspólnota mieszkaniowa powstanie automatycznie po wyodrębnieniu ostatniego lokalu w spółdzielczym bloku (niezależnie od dalszej przynależności właścicieli do spółdzielni). Niektóre spółdzielnie celowo blokują taką procedurę, poprzez przewlekłe rozpatrywanie wniosków i mnożenie biurokratycznych przeszkód.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.