Jak uchronić się przed blackout’em?

25 października 2022

Zasilanie gwarantowane stanowi nieodzowny element infrastruktury krytycznej w takich miejscach jak szpitale, lotniska i fabryki. Jednak jest obecne także w wielu przedsiębiorstwach i instytucjach publicznych. Obecnie dużo firm stawia na inwestycje w budowę infrastruktury IT. Niestety, jeśli nie zastosują odpowiedniego zabezpieczenia, mogą nastąpić spadki napięcia, skoki i przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Czym jest blackout?

Blackout jest poważną awarią zasilania, występującą na większym obszarze. Kiedy nastąpi przerwa w dostawie prądu, która może potrwać od kilku minut do kilkudziesięciu godzin, wyłączają się wszystkie urządzenia elektryczne. Dotyczy to nie tylko domów i mieszkań, ale także szpitali, fabryk, oświetlenia i sygnalizacji świetlnych na drogach, a nawet sieci wodno- kanalizacyjnej. Przyczynami blackoutu mogą być gwałtowne zjawiska pogodowe (silny wiatr, burze), niskie lub wysokie temperatury, awaria elektrowni, a także nagły wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną.

Blackout na skalę lokalną a skalę krajową

Ryzyko wystąpienia długotrwałego blackout’u na terenie całej Polski, jest niewielkie. Natomiast może dochodzić do miejscowych awarii prądu w obrębie jednej miejscowości, gminy czy powiatu. Niestety będzie zdarzać się to coraz częściej. Powodami są silne zapotrzebowanie na energię oraz postępujące zmiany klimatu, wpływające na ekstremalne zjawiska atmosferyczne. Kolejnym problemem jest odchodzenie od paliw kopalnych i zastępowanie ich mniej stabilnymi odnawialnymi źródłami energii. Obecnie każdy może odczuć problemy w systemie energetycznym.
 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.