Jak urządzić ogród na tarasie czyli jakie kwiaty na taras wybrać

28 lutego 2020

Wiosna coraz bliżej, a wraz z nią pojawiają się plany na aranżację przydomowego ogrodu. Odrobina zieleni sprawi, że o wiele łatwiej będzie się zregenerować po całym dniu pracy. Aby stworzyć idealną, zieloną oazę spokoju trzeba zadbać o odpowiedni projekt i wyposażenie. Jak przygotować tarasowy ogródek? Podpowiadamy!

  1. Jakie rośliny wybrać na taras?
  2. Rośliny sezonowe na taras
  3. Rośliny wieloletnie na taras
  4. W czym posadzić rośliny na tarasie
  5. Podłoże dla roślin tarasowych
  6. Pielęgnacja roślin na tarasie

Jakie rośliny wybrać na taras?

Decydując się na ogród na tarasie, musisz wziąć pod uwagę kilka ważnych czynników. Pierwszym z nich jest ekspozycja przestrzeni. Jeżeli twój taras znajduje się w mocno nasłonecznionym lub zacienionym miejscu, powinieneś dobrać takie rośliny, którym te warunki będą odpowiadały. Przykładowo, w słonecznych miejscach sprawdzą się petunie i surfinie, pelargonie, werbeny czy sanwitalie. Natomiast w miejscach bardziej zacienionych dobrze będą czuły się begonia bulwiasta, lobelia przylądkowa, fuksja mieszańcowa czy niezapominajki i pierwiosnki. Jeżeli szukasz idealnych kwiatów na swój taras, sprawdź ofertę roślin na taras w sklepie https://www.castorama.pl/.

Kolejnym istotnym elementem, jaki powinieneś wziąć pod uwagę wybierając kwiatki na taras jest dostępny do zagospodarowania metraż. Pamiętaj, że niektóre gatunki są bardzo ekspansywne i zdecydowanie lepiej poczują się w miejscach, gdzie będą miały więcej przestrzeni. Podobnie jest z przeznaczeniem przydomowego, tarasowego ogrodu. Jeżeli zależy Ci na zielonym, kwiecistym zakątku, z niewielkim stołem i kompletem krzeseł będziesz mógł pozwolić sobie na znacznie więcej, niż gdybyś miał w planach ustawienie na tarasie dużego grilla czy stworzenie strefy gier. 

Rośliny sezonowe na taras

Szukając idealnej propozycji sezonowej, która odmieni twój taras warto postawić na oryginalne i niebanalne rozwiązania. Wybierając roślinę, pamiętaj jednak, żeby nie wystawić jej zbyt wcześniej. Nocne przymrozki mogą ją zniszczyć. Optymalny czas na wystawienie kwiatów to okolice 15 maja, jednak warto bacznie obserwować prognozy pogody. Ze względu na zmiany klimatyczne być może będzie wystawić rośliny wcześniej, albo będzie trzeba się nieco wstrzymać z ekspozycją. 

Wśród polecanych roślin sezonowych na taras znajdziemy m.in. begonie, niecierpki, cynie, floksy, słoneczniki miniaturowe, astry czy kapusty ozdobne, które ucieszą oczy gości jesienią. Największą zaletą roślin sezonowych jest fakt, że nie trzeba dbać o ich przechowywanie zimą, co z pewnością ucieszy cię, jeśli nie masz dość miejsca, aby schować rośliny. 

Rośliny wieloletnie na taras

Z wieloletnich propozycji na przydomowe ogródki warto wymienić m.in. byliny, takie jak bluszczyk kurdybanek, podagrycznik pospolity czy funkie. Dobrze jednak, abyś pamiętał o odpowiednim podłożu, nawożeniu i ochronie kwiatów. Nie bez znaczenia są także doniczki. Te powinny być wyposażone w dziury odprowadzające nadmiar wody. Podobnie jest z tworzywem, z którego wykonane są donice. Dobrze, aby nie było w bardzo ciemnych kolorach, które przyciągają słońce. Wiąże się to z większym parowaniem, a co za tym idzie z koniecznością częstszego podlewania. 

W czym posadzić rośliny na tarasie

Sadząc rośliny na tarasie do dyspozycji masz wiele ciekawych rozwiązań, zaczynając od klasycznych plastikowych doniczek, przez wersje gliniane i metalowe. Bardzo modne stały się też drewniane skrzynie i kwietniki. Wybierając interesującą cię opcję, nie kieruj się jedynie aspektem wizualnym, ale weź też pod uwagę kwestie praktyczne, takie jak podlewanie, wentylacja i zabezpieczenie roślin przed silnym wiatrem i opadami atmosferycznymi. 

Podłoże dla roślin tarasowych

Wybór podłoża dla roślin tarasowych zależy od kilku czynników. Jednym z nich jest ekspozycja przydomowego ogrodu, a kolejnym indywidualne zapotrzebowanie kwiatów na składniki odżywcze. Możesz skorzystać z uniwersalnych mieszanek przeznaczonych do roślin balkonowych i tarasowych, albo wyposażyć się w ziemię specjalnie przygotowaną dla danego gatunku.

Pielęgnacja roślin na tarasie

Tak, jak już wcześniej wspomnieliśmy, ekspozycja tarasu i gatunek roślin decyduje o tym, jakie podłoże będzie dla nich odpowiednie i tym samym, jak o nie prawidłowo dbać. Jeżeli twój taras jest mocno nasłoneczniony, nie możesz zapominać o częstym podlewaniu kwiatów. W sezonie letnim nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj jednak, aby podlewać kwiaty wczesnym rankiem i wieczorem, po zachodzie słońca. Jeżeli nie chcesz robić tego sam, możesz zainstalować system nawadniający, który w łatwy sposób można umieścić np. w skrzyniach czy kwietnikach. 

Kolejną bardzo istotną kwestią jest ochrona roślin. Zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z gwałtownym wiatrem, ulewnymi deszczami i opadami gradu. Solidne zabezpieczenie tarasu w postaci baldachimu czy markizy uchroni twoje rośliny przed zniszczeniem. 

Nie zapominaj też o nawożeniu. Na rynku znajdziesz wiele ciekawych produktów dostosowanych do potrzeb poszczególnych gatunków. 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.