Kolejny rekord w sektorze magazynowym na horyzoncie

16 maja 2018

Rynek magazynowy pozostaje w bardzo dobrej kondycji. Po stronie popytu mamy po raz trzeci z kolei rekordowe otwarcie roku. Od stycznia do końca marca 2018 r. wynajętych zostało 1,16 mln mkw. powierzchni magazynowej, o 20% więcej niż w I kw. 2017 r. Deweloperzy oddali do użytku 314 tys. mkw., ale w budowie pozostaje blisko 2 mln mkw. powierzchni. Niska skłonność deweloperów do realizacji inwestycji typowo spekulacyjnych skutkuje niskim współczynnikiem powierzchni niewynajętej.

POPYT

Kolejna bariera pierwszego kwartału została przekroczona. Wynajętych zostało 1,16 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, z czego nowe umowy najmu i ekspansje stanowiły 70%. Wynik ten jest lepszy o 20% w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W przeciągu zaledwie 3 lat popyt w I kwartale urósł o 86%.

W okresie od stycznia do końca marca br. najwięcej nowych umów najmu podpisanych zostało w regionie Polski Centralnej, gdzie łącznie wynajętych zostało 236 tys. mkw., z czego blisko 94% to nowe umowy najmu. Na drugim miejscu znalazł się region Warszawy z ponad 200 tys. mkw., następnie Wrocław z 172 tys. mkw.  W Polsce Centralnej na wysoki wynik otwarcia roku miała wpływ transakcja Leroy Merlin na 124 tys. mkw. Największy udział przedłużeń w strukturze najmów miał miejsce we Wrocławiu i Poznaniu.

- Warto też zwrócić uwagę na dalszy rozwój nowych lokalizacji magazynowych w Polsce Wschodniej oraz Polsce Zachodniej. Poprawa infrastruktury, zwłaszcza budowa kolejnych odcinków dróg ekspresowych S8 i S7 w połączeniu z relatywnie większą dostępnością kadr wpływa na wzmożone zainteresowanie inwestorów nowymi lokalizacjami w woj. warmińsko-mazurskim i podlaskim – komentuje Anna Głowacz, Dyrektor Działu Industrial w AXI IMMO.

W strukturze popytu pozycję dominującą zachowały firmy logistyczne (32%), sieci handlowe (21%) i e-commerce (19%). Są to trzy główne siły napędowe popytu, których wzrosty są bezpośrednio związane z wysokim poziomem konsumpcji w Polsce i Europie oraz zmianami w modelach sprzedaży i nową organizacją łańcuchów dostaw.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.