Kongres Miast Regionalnych już za nami

05 czerwca 2018

30 maja 2018 r. w Warszawie, w hotelu Sound Garden Hotel, odbył się Kongres Miast Regionalnych. Ogólnopolskie wydarzenie, które zgromadziło samorządowców, deweloperów oraz przedstawicieli firm biorących udział w realizacji projektów inwestycyjnych. Tematyka kongresu nawiązywała do rosnącego zainteresowania deweloperów rynkami regionalnymi. W trzech panelach dyskusyjnych, zgromadzeni goście dyskutowali o atrakcyjności inwestycyjnej regionów, analizowali rynki mieszkaniowe i komercyjne.

Wydarzenie zapoczątkował minister Artur Soboń, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, który zaprezentował najnowsze założenia ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących, czyli tzw. specustawy deweloperskiej.

Wystąpienie ministra wzbudziło liczne komentarze, zarówno zwolenników jak i przeciwników. Najwięcej obaw mieli samorządowcy, którzy niechętnie spoglądają na jakiekolwiek próby zmian istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Minister Soboń tłumaczył, że ustawa ułatwi realizację inwestycji, które będą możliwe niezależnie od istnienia lub ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dodał jednak, że inwestycje te muszą być zgodne ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, który ma praktycznie każdy samorząd w Polsce. Dzięki ustawie uproszczony i skrócony zostanie proces inwestycyjno-budowlany, uproszony zostanie również system planowania przestrzennego. Zmiany te mają umożliwić realizację rocznie 250 tys. mieszkań, co również ma wywrzeć presję na niższe ceny. Samorządowcy zwracali jednak uwagę, że taka ustawa da pole do zbyt wielu interpretacji, umożliwi zabudowę parków oraz umożliwi realizację wyższych budynków niż pozwala na to sąsiedztwo. Zaniepokojenie budził również fakt, że spod kontroli samorządów wyłączone będą np. tereny pokolejowe czy powojskowe, a tych jest sporo w centrach dużych miast.

Duże zainteresowanie wzbudziło wystąpienie Dariusza Książka, Prezesa Zarządu w firmie Emmerson Evaluation, który zaprezentował najnowszy raport dotyczący cen gruntów inwestycyjnych w największych miastach w Polsce.

Z raportu wynika, że w ubiegłym roku największe wzrosty cen nieruchomości odnotowano w Łodzi. W porównaniu z 2016 r. ceny gruntów wzrosły w tym mieście o 20%, również wysokie wzrosty odnotowano w Poznaniu (o 18%), Wrocławiu (o 12%) i Krakowie (o 10%). W Warszawie wskaźnik ten wyniósł 5%, najniższy wzrost cen działek wystąpił w Trójmieście – 4%. W wartościach nominalnych najdroższe grunty nadal są w Warszawie – średnio 1900 PLN netto za mkw. PUM (powierzchnia użytkowo mieszkalna), równie wysokie ceny obserwuje się w Krakowie (1650 PLN/mkw. PUM), Trójmieście (1400 PLN/mkw. PUM) i Poznaniu (1000 PLN/mkw. PUM). Nieco taniej jest we Wrocławiu (950 PLN/mkw. PUM), najtańsze działki można pozyskać w Szczecinie (750 PLN/mkw. PUM) i Łodzi (600 PLN/mkw.).

Łącznie w dyskusjach wzięło udział kilkanaście osób, które na co dzień aktywnie na rynku deweloperskim uczestniczą m.in., Nikodem Iskra - Prezes Zarządu Murapol SA, Ewelina Kałużna – Członek Zarządu Skanska Property, Grzegorz Pękalski - Prezes Zarządu Retail Concept, Konrad Płochocki – Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, Jacek Trybusz - Prezes Zarządu Probuild. Stronę samorządową reprezentowali: Andrzej Gutkowski – Wiceprezydent Rzeszowa, Kordian Kolbiarz - Burmistrz Nysy, Mariusz Wiśniewski – Wiceprezydent Poznania.

Sylwetki wszystkich panelistów znajdują sie na stronie www.kongresmiast.pl.

Nasza Redakcja była organizatorem tego wydarzenia. Kolejny Kongres Miast Regionalnych, już za rok.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.