Krajowe doświadczenia w zakresie ITS

03 listopada 2016

Pod pojęciem Inteligentne Systemy Transportowe kryją się rozwiązania wykorzystujące różnorodne technologie oraz techniki zarządzania stosowane w transporcie. Połączenie i wykorzystanie w systemach ITS (ang. Intelligent Transport Systems) technologii telekomunikacyjnych, informatycznych, automatycznych i pomiarowych ma na celu ochronę życia uczestników ruchu oraz zwiększenie efektywności systemu transportowego.

Jak wynika  z danych Stowarzyszenia ITS Polska, korzyści ze stosowania systemów ITS są wymierne. Pozwalają na zwiększenie przepustowości sieci ulic nawet o 20%-25% i zmniejszenie liczby kolizji oraz wypadków o 40%-80%.  Skrócenie czasów podróży i zmniejszenie zużycia energii dzięki systemowi ITS szacuje się na poziomie 45%-70%. W kwestii poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji spalin wskaźniki wynoszą od 30 % do 50%.

Wdrażanie miejskich systemów ITS

Wdrożenie systemu ITS w miastach służy wspieraniu realizacji polityki transportowej miasta, w tym zrównoważonej mobilności poprzez zwiększenie atrakcyjności transportu. Jego rolą jest także wspomaganie zarządzania transportem zbiorowym, polegające m.in. na optymalizacji i redukcji kosztów zarządzania taborem transportu zbiorowego. W zakresie infrastruktury drogowej systemy ITS wspomagają zarządzanie siecią drogową oraz służą do optymalizacji jej przepustowości, dzięki wykorzystaniu narzędzi telematycznych.

Rolą systemów ITS w miastach jest także upłynnienie ruchu w ramach aktualnej infrastruktury drogowej, poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, komfortu podróżowania ale także warunków środowiskowych - poprzez ograniczenie emisji substancji szkodliwych przez pojazdy oraz zmniejszenie konsumpcji energii.

Systemy ITS pozwalają na wykorzystanie symulacji do planowania robót drogowych, organizacji imprez masowych, reakcji na zdarzenia drogowe i sytuacje kryzysowe. Wspierają także  długofalowe planowanie przyszłych warunków ruchowych.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.