Kraków kusi co ósmą firmę. Czym przyciąga inwestorów stolica Małopolski?

21 marca 2018

Aż 12 proc. przedsiębiorców deklaruje chęć przeniesienia swojego biznesu do Krakowa. Miasto może pochwalić się największą dostępnością wykwalifikowanych pracowników w Polsce oraz drugim co do wielkości rynkiem nowoczesnych powierzchni biurowych. W raporcie „Potencjał inwestycyjny Krakowa” opracowanym przez Antal i CBRE, Kraków otrzymał 7,1 pkt. w 10-stopniowej skali, jako miejsce atrakcyjne inwestycyjnie. Co składa się na pozycję biznesową stolicy Małopolski?

Kraków to dzisiaj kwitnący ośrodek naukowy, kulturalny oraz biznesowy. Władze miasta od kilku lat prowadzą zintensyfikowane działania, mające na celu nie tylko poprawę jakości życia mieszkańców, ale przede wszystkim – tworzenie dobrych warunków dla rozwoju biznesu. Widać to na podstawie badania przeprowadzonego przez Antal, w którym przeanalizowano główne aspekty wpływające na decyzje inwestycyjne firm, a respondentów poproszono o ocenę ich otoczenia biznesowego.

– Kraków klasyfikowany jest na najwyższych miejscach w europejskich i ogólnopolskich rankingach, jako miejsce atrakcyjne inwestycyjnie. Dynamiczny rozwój biznesu i duża liczba firm już obecnych na rynku, przekładają się na rosnące zapotrzebowanie kadrowe oraz intensywną eksploatację rynku kandydata. Poza podażą lokalnych absolwentów, zwiększa się zainteresowanie Krakowem ze strony kandydatów z innych części kraju. Ważnym argumentem relokacji jest już nie tylko oferta kulturalna miasta, ale właśnie prężnie rozwijający się rynek pracy – mówi Sebastian Wysocki, menedżer oddziału Antal w Krakowie.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.