Krakowski boom biurowy

22 maja 2018

Na krakowski rynek wchodzi rekordowa ilość biur, które szybko znajdują odbiorców.

Kraków jest najbardziej chłonnym, regionalnym rynkiem biurowym w Polsce, a także niekwestionowanym, krajowym liderem sektora usług dla biznesu. O intensywnym rozwoju branży w stolicy Małopolski w ostatnich latach świadczy choćby liczba otwieranych centrów IT/SSC/BPO, których w mieście działa już 158. W ciągu ostatniego roku na terenie aglomeracji powstało niemal dwa razy więcej nowych ośrodków niż w Warszawie. Stąd ogromny popyt na krakowskie biura.

Z danych Walter Herz wynika, że w 2017 roku do najemców trafiło w Krakowie przeszło 200 tys. mkw. powierzchni, o kilka procent więcej niż rok wcześniej, a w tym roku popyt na biura nie jest mniejszy. Największym odbiorcą nowej powierzchni są centra usług wspólnych dla biznesu.

Prawie 75 tys. osób zatrudnionych w sektorze usług dla biznesu

W tym segmencie w aglomeracji krakowskiej zatrudnionych jest już około 68 tys. osób. A z szacunkowych obliczeń ASPIRE, organizacji zrzeszającej największe firmy SSC/BPO/IT, wynika, że w tym roku miejsce pracy w sektorze IT i usług dla biznesu znajdzie w Krakowie kolejne prawie 7 tys. osób. Na koniec bieżącego roku w krakowskich centrach będzie pracowało już około 75 tys. osób.

W całym kraju firmy sektorowe skupiają aktualnie 265 tys. osób. Około 20 proc. więcej niż przed rokiem. Z szacunków wynika, że w roku 2020 usługi dla biznesu może świadczyć już ponad 300 tys. osób. Według danych ABSL, tylko w 2017 roku powstało w Polsce 51 nowych centrów usług dla biznesu.

Kraków ugruntował już swoją pozycję najsilniejszego ośrodka outsourcingowego, nie tylko w Polsce, ale także na globalnej mapie, co potwierdzają zestawienia Tholons Top 100 Outsourcing Destinations. W ostatnim rankingu stolica Małopolski znalazła się na 8. miejscu wśród najatrakcyjniejszych miast na świecie dla inwestycji w segmencie SSC/BPO/IT. Według danych stowarzyszenia ASPIRE, całkowita wartość roczna tego sektora w przypadku Krakowa wynosi 2,6 mld euro.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.