Maleje podaż atrakcyjnych aktywów inwestycyjnych w Europie

16 maja 2018

Z najnowszego kwartalnego wskaźnika "European Fair Value Index", opracowanego przez międzynarodową firmę doradczą Cushman & Wakefield i uwzględniającego 123 europejskie rynki nieruchomości biurowych, handlowych i logistycznych, wynika, że w pierwszym kwartale 2018 roku dwanaście rynków zmieniło kategorię na wyższą i tyle samo na niższą oraz zmniejszyła się podaż atrakcyjnych aktywów inwestycyjnych.

Na podstawie opatentowanej metody obliczeń, dla każdego rynku ustalana jest tzw. wartość realna, która wskazuje na odpowiednią kompensację ryzyka związanego z nabyciem najbardziej atrakcyjnych nieruchomości przy zachowaniu pięcioletniego horyzontu inwestycyjnego. W pierwszym kwartale 2018 roku rynki niedoszacowane stanowiły niecałe 19% wszystkich uwzględnionych we wskaźniku "European Fair Value index". Sektor logistyczny jest wciąż najbardziej atrakcyjny – 46% rynków sklasyfikowano jako niedoszacowane, a tylko jeden jest przeszacowany.

Moskwa należy do najbardziej niedoszacowanych rynków w Europie – zajęła pierwsze i drugie miejsce z uwagi na niedoszacowanie odpowiednio aktywów handlowych i biurowych. Pierwszą piątkę zamykają kolejno Dublin (sektor logistyczny), Budapeszt (sektor handlowy) i Lizbona (sektor logistyczny).

Główne rynki biurowe, w tym w Londynie, Wiedniu i Stambule, zostały uznane za przeszacowane, ponieważ stopy kapitalizacji obniżyły się na nich do najniższego poziomu w historii. Dodatkowo, dalsza kompresja stóp kapitalizacji jest już mało prawdopodobna, a dla wielu rynków prognozuje się nieznaczny wzrost stawek czynszu.

Ponadto z opublikowanego raportu wynika, że Europa Środkowo-Wschodnia nadal charakteryzuje się zrównoważoną liczbą rynków wycenianych według wartości realnej i niedoszacowanych. Z kolei Niemcy oraz kraje Beneluksu i nordyckie mają tylko kilka rynków niedoszacowanych.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.