Mieszkania dostępne dla wszystkich

05 kwietnia 2017

Komentarz ekspercki: Bartosz Kalinowski, dyrektor zarządzający w Skanska Residential Development Poland.

Jak wynika z najnowszych danych GUS, do 2050 roku Polska stanie się jednym z krajów Europy o najbardziej zaawansowanym procesie starzenia się populacji. Na potrzeby osób starszych należy odpowiadać już dziś. Wciąż nie w pełni zagospodarowanym w tej kwestii segmentem rynku jest budownictwo mieszkaniowe. Ważne jest jednak tworzenie takich przestrzeni, które nie będą wspierać podziałów społecznych, ale łączyć pokolenia. Aby tego dokonać, postanowiliśmy pozbawiać nasze nowobudowane inwestycje wszelkich barier architektonicznych, co sprzyja wszystkim użytkownikom – niezależnie od wieku czy sprawności fizycznej.

Jak wynika z danych Miejskiej Rady Seniorów w Poznaniu, 90 proc. ludzi chciałoby zostać w swoich mieszkaniach na starość. Naturalnym zjawiskiem jest, że im dłużej mieszkamy w jednym miejscu, tym trudniej jest nam je opuścić. Nawet jeśli dziś jesteśmy młodzi i w pełni sił, na zakup mieszkania powinniśmy patrzeć z rozsądkiem i w perspektywie długofalowej. Warto kupić takie lokum, które łatwo będzie dostosować do naszych potrzeb w przyszłości.

Ewolucja modelu społeczeństwa

Tempo naszego życia stale przyspiesza, żyjemy dynamicznie, a rosnące możliwości sprawiają, że zwiększa się także nasza mobilność, m.in. zawodowa. Wielu młodych ludzi żyje poza granicami swoich rodzinnych miast, często także poza granicami kraju. Coraz rzadziej spotykamy się dziś z modelem rodziny wielopokoleniowej, a co się z tym wiąże, częściej mamy do czynienia z samotną starością. Postępująca technologia i łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi znajdującymi się na drugim końcu świata paradoksalnie sprawia, że zamykamy się na tych, którzy znajdują się obok nas. Pojawia się zjawisko tzw. atomizacji społeczeństw, czyli zaniku więzi społecznych. Stosowną odpowiedzią na tę sytuację jest tworzenie takich przestrzeni, które swoją strukturą będą wspierać budowę relacji społecznych i międzypokoleniowy dialog.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.