Mieszkanie w kamienicy – kupić czy nie?

09 maja 2017

Osoby zainteresowane kupnem mieszkania na własność często nie mogą zdecydować się, co wybrać, czy mieszkanie w bloku, czy mieszkanie w kamienicy. Przestronny i efektowny lokal z wysokimi sufitami, a do tego w samym centrum miasta to dla wielu wymarzone eM. Czy rzeczywiście mieszkanie w kamienicy to spełnienie marzeń?

Poznań jest jednym z tych miast, którego rynek nieruchomości jest bardzo zróżnicowany. Obok nowoczesnych i zurbanizowanych osiedli mieszkaniowych istnieje także szeroka oferta rynku wtórnego, na której czele stoją historyczne kamienice. Ich architektura nawiązuje do wielu stylów: od secesji do gotyku, renesansu, klasycyzmu czy baroku.

Mieszkania w kamienicach mają swój niepowtarzalny, doprawiony historią klimat. Ich charakterystyczną cechą są wysokie sufity oraz funkcjonalne i okazałe pomieszczenia, które dają nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jednak nim zdecydujemy się na zakup mieszkania w kamienicy, warto przeanalizować plusy i minusy takiej inwestycji.

Mieszkanie w sercu miasta 

Takie mieszkanie kusi nie tylko monumentalną architekturą i ciekawym wnętrzem, istotna jest również lokalizacja samej nieruchomości. Tego typu budynki budowane były najczęściej w samym centrum miasta, a co za tym idzie, z tak usytuowanego mieszkania wszędzie jest blisko. Czasem dosłownie kilkanaście kroków dzieli nas od ulubionej kawiarni, szybciej dojedziemy też do pracy.  Jednak nie należy zapominać, że mieszkanie w takiej lokalizacji ma również swoje wady. Przede wszystkim nieustanny gwar. Przejeżdżające pod oknem samochody lub tramwaje po pewnym czasie mogą stać się bardzo uciążliwe.  Jednak to nie wszystko – w czasach, kiedy na jedno mieszkanie przypadają nierzadko dwa samochody, problem parkowania staje się szczególnie znaczący –  bardzo często pod kamienicą  nie ma wyznaczonych miejsc parkingowych dla danej posesji i trzeba korzystać tzw. strefy płatnego parkowania. Liczba tych miejsc jest ograniczona, a w ostatnich latach w Poznaniu coraz częściej są one likwidowane.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.