Mieszkaniowe dożywocie to dobry pomysł?

11 grudnia 2017

Już teraz wiele starszych osób jest zainteresowanych zabezpieczeniem swoich interesów przy pomocy umowy dożywocia. Trendy demograficzne sugerują, że popularność takiego rozwiązania będzie wzrastała z roku na rok. Sprzyja temu duża liczba nieruchomości należących do starszych Polaków. Tacy seniorzy powinni zwracać uwagę, czy rzeczywiście podpisują umowę dożywocia. Popularna służebność mieszkania, niestety w mniejszym stopniu zabezpiecza interesy starszej osoby.

Dożywotnik ma prawo do wielu różnych świadczeń …

Kluczowe informacje na temat instytucji dożywocia, znajdziemy w kodeksie cywilnym (KC). Zgodnie z przepisami KC, umowa dożywocia wiąże dożywotnika (osobę przekazującą nieruchomość w zamian za opiekę) oraz nabywcę nieruchomości (osobę zobowiązaną do opieki nad dożywotnikiem). Jeżeli strony nie postanowią inaczej, to nabywca nieruchomości będzie zobligowany do traktowania dożywotnika jako domownika i zapewnienia mu (oprócz mieszkania) żywności, ubrania, światła oraz opału. Dodatkowe zobowiązania nabywcy wobec dożywotnika polegają na pomocy oraz opiece podczas choroby i sfinansowaniu pogrzebu odpowiadającego miejscowym zwyczajom.

W ramach swobody umów, strony mogą kształtować listę obowiązków nabywcy (np. usunąć z niej zapis o organizacji pogrzebu). Takie modyfikacje nie powinny jednak prowadzić do wyzysku jednej ze stron lub sprzeciwiać się zasadom współżycia społecznego. Co ważne, dożywotnik może zastrzec, że wszelkie uprawnienia wynikające z dożywocia będą dotyczyły również osoby dla niego bliskiej (np. małżonka). Dożywocia jako prawa niezbywalnego, nie można jednak przekazać dzieciom. Kolejna istotna zasada wiąże się z przejęciem obowiązków dotyczących dożywocia przez każdego kolejnego nabywcę nieruchomości. W razie sprzedaży nieruchomości innej osobie, dożywotnik może zażądać przekształcenia dożywocia w rentę. Takie samo rozwiązanie stosuje się, gdy złe relacje między stronami umowy uniemożliwiają wspólne przebywanie w jednym lokum (przekazanym wcześniej nabywcy przez dożywotnika).   

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.