Minimalistyczna fasada, elastyczne wnętrza

27 lipca 2022

Chodziło o stworzenie obiektu przed wszystkim użytecznego, trwałego, estetycznego, kojarzącego się z solidnością i nowoczesnością. Rozwiązanie fasady nie miało generować wielkich kosztów, a jednocześnie umożliwiać eksploatację obiektu bez nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń.

Nie tylko budynki mieszkaniowe czy użyteczności publicznej mogą wyróżniać się urodą. Ładne są również siedziby niektórych przedsiębiorstw. Uwagę przyciąga między innymi biurowiec firmy All Windows w Nysie w województwie opolskim.

- Naturalnie podstawą do opracowania naszej koncepcji projektowej były istniejące ograniczenia – mówi Kamila Wilk, główna projektantka, współwłaścicielka pracowni k2w architekci. – Wynikały one przede wszystkim z kontekstu lokalizacyjnego. Obiekt miał być zlokalizowany na działce, na której znajdował się już fundament, co w znaczący sposób ograniczało obrys budynku. Opracowywaliśmy obiekt umiejscowiony na terenie zamkniętym, jednak założeniem było udostępnienie biurowca odwiedzającym handlowcom bez kontroli dostępu, która obowiązuje na pozostałym terenie.

Innym ograniczeniem był miejscowy plan zadający maksymalną wysokość budynku oraz wytyczne inwestora co do powierzchni użytkowej. Te trzy zmienne były determinantami określającymi formę budynku. Inspiracją do stworzenia bryły obiektu była struktura kwarcu, która posłużyła jako matryca do stworzenia kompozycji elewacji.

- Prostopadłościenną formę rozbiliśmy od frontu, akcentując strefę wejściową obiektu – wyjaśnia Kamila Wilk. – Mocno oszkloną fasadę uzupełniliśmy elewacją wykonaną z płyt włókno-cementowych EQUITONE [tectiva] TE 20. Dodatkowo zaprojektowaliśmy relief, który motywem zaczerpniętym z identyfikacji wizualnej firmy wzbogaca tektonikę fasady. Miał on być elementem, który tworzy unikatowe rozwiązanie dedykowane zamawiającemu.

Zakład zajmuje teren o powierzchni dziesięciu hektarów, z czego pięć znajduje się pod dachem. W wytycznych inwestora biurowiec miał być wizytówką firmy zajmującej się produkcją stolarki okiennej. Chodziło o stworzenie obiektu przede wszystkim użytecznego, trwałego, estetycznego, kojarzącego się z solidnością i nowoczesnością. Rozwiązanie fasady nie miało generować wielkich kosztów, a jednocześnie umożliwiać eksploatację obiektu bez nadmiernego przegrzewania się pomieszczeń. Wnętrza miały być przede wszystkim elastyczne, dawać możliwości zmiany aranżacji w związku ze zmianami w organizacji pracy zachodzącymi podczas użytkowania.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.