Najemca poszukiwany!

09 sierpnia 2017

Poruszanie się po rynku nieruchomości biurowych czasem przypomina tytułowy Paragraf 22 ze słynnej powieści Josepha Hellera. Paradoks polega na tym, że aby stworzyć rentowną przestrzeń, należy ją szybko zasiedlić najemcami. Najemców trudno zaś pozyskać, nie mając dla nich odpowiedniej powierzchni. O tym, jak ważną rolę w tworzeniu wartości danego miejsca odgrywa sprawne zarządzanie aktywami, opowiada Monika Hryniewicz, Real Estate Leasing Manager w firmie OPG Property Professionals.

Przed laty utarło się, że przy wyborze nowego biura najemca kieruje się trzema podstawowymi czynnikami: lokalizacją, lokalizacją i jeszcze raz lokalizacją. Czy dziś, w dobie coraz mocniej rozwijającego się w Polsce rynku nieruchomości, ta żartobliwa anegdota ma jeszcze rację bytu?

Monika Hryniewicz: Lokalizacja i czynnik ekonomiczny, choć wciąż bardzo istotne, bynajmniej nie są już jedynymi kryteriami przesądzającymi o wyborze danej powierzchni przez najemcę. Oczywiście, wiele zależy od skali projektu oraz pomysłu, jaki mamy na nieruchomość, a co za tym idzie na jej komercjalizację. Czego innego poszukuje kancelaria prawna czy biuro obsługi klienta, a czego innego duży najemca z branży IT czy BPO. O ile dla tych pierwszych lokalizacja i dostępność faktycznie ma kluczowe znaczenie, o tyle dla tych drugich równie mocno liczyć się będzie liczba miejsc parkingowych czy zastosowane w budynku technologie.

Jakie udogodnienia najsilniej przyciągają dziś najemców do biur?

MH: Duzi najemcy najczęściej wymagają parkingu, klimatyzacji, szybkich wind, systemu bezpieczeństwa i kontroli dostępu czy inteligentnie sterowanych instalacji ogrzewania, wentylacji i oświetlenia. Dla firm technologicznych liczy się szybki światłowód i podłoga techniczna, która pozwoli na swobodne zaaranżowanie open space’ów. Rośnie potrzeba wydzielonych akustycznie miejsc do spotkań lub pracy w skupieniu. Dziś umożliwia to nie tylko przemyślany plan pomieszczeń, ale też nowoczesne meble i elementy wyposażenia. Z naszych doświadczeń wynika, że pracownicy coraz bardziej doceniają też energooszczędne technologie i zielone rozwiązania.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.