Nowe inwestycje w II kw. 2016 r. poniżej wieloletniej średniej?

14 czerwca 2016

Zgodnie z danymi GUS, w I kw. br. inwestycje przedsiębiorstw w Polsce spadły o 1,8 proc. Kolejne miesiące prawdopodobnie nie będą lepsze, bo w badaniu ankietowym NBP nowe projekty inwestycyjne w II kw. 2016 r. zapowiedziało tylko 22,1 proc. polskich firm . To jeden z najniższych wskaźników w historii polskiej gospodarki, jak wskazuje NBP dużo poniżej wieloletniej średniej. Aż 29,6 proc. firm, o 7 p.p. więcej niż rok temu, wstrzymuje bądź ogranicza realizację poważniejszych inwestycji.

Co tak paraliżuje firmy? Zagadkowa „niepewność”.

Jak pokazują badania ankietowe NBP, nawet jeśli długoterminowe nastroje firm są bardziej optymistyczne, to jednak realnie, w perspektywie krótkoterminowej, ogromna część przedsiębiorstw nie chce podejmować żadnego nowego ryzyka. Aż 11,7 proc. przedstawicieli firm zapytanych przez NBP wskazało, że główną barierą dla rozpoczęcia planowanych inwestycji jest „niepewność”. To większa przeszkoda niż niedostateczny popyt (3,2 proc. odpowiedzi) lub obniżające się ceny (1,9 proc.).

Bogumiła Żelazna-Wdowiak, szefowa firmy doradczej Capital Search, wskazuje, że jej bieżące obserwacje i informacje uzyskiwane od klientów są zgodne z wnioskami z badań NBP. – Wielu przedsiębiorców, którym pomagam pozyskiwać finansowanie, ma na tyle dobrą sytuację, że mogłaby ze spokojem wejść w nawet w bardzo duże projekty rozwojowe. Ale ostatecznie na inwestycje decyduje się tylko część – mówi Bogumiła Żelazna-Wdowiak.

Z jej obserwacji wynika, że wskazywana przez przedsiębiorców bariera niepewności dotyczy wielu obszarów, ale w głównej mierze ryzyka politycznego i prawnego.

Zmiana władzy po ośmioletnich rządach koalicji PO-PSL, która była koalicją przewidywalną dla przedsiębiorstw oraz inwestorów, jest trudna dla biznesu, gdyż nie do końca wiadomo, czego się po nowej władzy spodziewać. Tymczasem dla przedsiębiorstw stabilność reguł biznesowej gry jest kluczowa. Częste zmiany przepisów zmuszają firmy do kosztownych dostosowań do nowych regulacji oraz wywołują obawy przed kolejnymi zmianami. Długoterminowy optymizm przedsiębiorców co do nowych inwestycji może się zmaterializować tylko jeśli nowy rząd zyska zaufanie przedsiębiorców – wskazuje ekspertka Capital Search.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.