Nowe Warunki Techniczne – liberalizacja korzystna dla klientów

04 sierpnia 2017

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa przygotowało nowelizację rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak to wpłynie na proces projektowania mieszkań i możliwość aranżacji wnętrz przez klientów? Oceniają: Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich, oraz Marcin Walewski, Dyrektor ds. Projektów Mieszkaniowych w Bouygues Immobilier Polska.

Zdaniem ekspertów, nowelizacja rozporządzenia ws. warunków technicznych korzystnie wpłynie na możliwość efektywnej realizacji projektów przez deweloperów. Likwiduje również sporą część nieprzystających do rzeczywistości ograniczeń w aranżacji mieszkań, a tym samym – dostosowuje sytuację do obecnych trendów w projektowaniu wnętrz. W kilku znaczących obszarach następuje liberalizacja warunków koniecznych do spełnienia przez architekta i dewelopera, co stwarza większą możliwość podjęcia decyzji dotyczących np. lokowania nowych inwestycji.

Większa chłonność działek w Strefie Śródmieścia oraz możliwość zaprojektowania większej liczby miejsc postojowych zewnętrznych to korzystne regulacje przewidziane w projekcie nowelizacji, wpływające pozytywnie na redukcję kosztów budowy. To jednak jeszcze wciąż zbyt mało, aby zmniejszyć koszty budowy mieszkań do poziomu pozwalającego, aby deweloperzy zaoferowali tanie mieszkania w odpowiedzi na Narodowy Program Mieszkaniowy. Jednym z jego założeń jest m.in. wprowadzenie Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, który pomógłby obniżyć koszty budowy.

 – W nowelizacji znalazło się wiele dobrych rozwiązań, jak choćby możliwość lokalizowania miejsc postojowych dla niepełnosprawnych bliżej budynków, czy zniesienie reliktu PRL polegającego na konieczności projektowania kawalerek z kuchnią w korytarzu – do tej pory przepisy zabraniały projektowania aneksu kuchennego w salonie. To krok w dobrą stronę, chociaż nie ukrywamy, że liczyliśmy na dużo głębszą deregulację. Ponadto wprowadzono kilka regulacji, które choć podniosą komfort użytkowników, będą wpływały negatywnie na cenę. Przykładem są np. powiększone garaże podziemne – komentuje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.