Odrolnienie działki – jak to zrobić i czy rzeczywiście warto?

11 sierpnia 2017

Planujesz budowę domu za miastem? Pierwszy krok w tym celu to wybór działki. Wielu nabywców kusi ziemia rolna. Polskie prawo dopuszcza możliwość przekształcenia takiego terenu w grunt pod zabudowę. Niestety nie zawsze jest to możliwe, a często także niełatwe. Jak się za to zabrać i od czego zacząć? Oto instrukcja objaśniająca, jak, krok po kroku, odrolnić upatrzoną przez Ciebie działkę.

Pierwszy krok ku odrolnieniu ziemi? Na początek musisz sprawdzić, czy dla terenu, o którym myślisz, obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Możesz to zrobić w urzędzie gminy.

Kiedy plan miejscowy Ci sprzyja

Jeśli plan obowiązuje, sprawdź przeznaczenie gruntu. Grunty mogą być przeznaczone pod uprawy rolne, tereny leśne lub funkcję budowlaną. Jeśli plan przewiduje funkcję budowlaną mieszkaniową, jesteś o kilka kroków bliżej budowy swojego wymarzonego domu. W tym przypadku czekają Cię formalności związane z pozwoleniem na budowę, ewentualnie zgłoszeniem, a także wyłączeniem gruntu z produkcji rolnej.

Kluczowa dla Twojej działki jest także klasa ziemi. Określa się ją cyframi rzymskimi od I do VI. Im niższa cyfra, tym lepszej jakości gleby. Grunty klas od IV do VI są najsłabsze, w ich przypadku wyłączenie z produkcji rolnej będzie jedynie formalnością. Te ziemie nie są objęte ochroną, wystarczy złożyć odpowiedni wniosek w starostwie powiatowym. Jeśli ziemia posiada klasę od I do IIIb może być nieco trudniej.

Plan miejscowy przewiduje tereny rolne

Jeśli zgodnie z uchwałą gminy, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określa tereny, które chcesz nabyć, jako rolne – sytuacja się komplikuje. W związku z ustawą, która weszła w życie w maju 2016 roku, nie będąc rolnikiem, można kupić tylko działkę mniejszą niż 3000 mkw. Lub siedlisko. Jeśli w Twoich planach było nabycie większego terenu i bez zabudowań, masz kilka możliwości. Pierwszą – zostanie rolnikiem – możesz z góry odrzucić. Polskie prawo określa jakie warunki trzeba w tym celu spełnić i o ile dotychczas nie prowadziłeś osobiście gospodarstwa – nie uda Ci się szybko i łatwo. Druga możliwość to zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Potrzebna jest do tego odpowiednia decyzja gminy. Nie ma jednej – pewnej i skutecznej drogi by ją uzyskać. Oczywiście możliwe jest podjęcie starań i przedstawienie gminnym radnym swoich racji. Nie możesz jednak z góry założyć sukcesu. Trzeci sposób to kupno ziemi razem ze spółką, która jest formalnym właścicielem gruntu.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.