Paweł Olczyk, Vision Development: Odejść od powtarzalności

12 listopada 2020

Z Pawłem Olczykiem, prezesem firmy Vision Development rozmawia Mieczysław T. Starkowski

Mieczysław T. Starkowski: Panie prezesie, niedawno ruszyły prace przygotowawcze do rewitalizacji dawnej fabryki szpulek i wyrobów drzewnych Henryka Wyssa przy ulicy Kopernika w Łodzi. Jak duża jest to inwestycja?

Paweł Olczyk: Inwestycja obejmuje 62 mieszkania oraz jeden lokal usługowy zlokalizowany w zabytkowej portierni, z bezpośrednim dostępem od ulicy Kopernika. Szacujemy, że łączna wartość inwestycji będzie oscylowała w okolicach 20 milionów złotych. Przed nami trudny proces rewitalizacji zabytkowego obiektu, połączony ze zmianą jego funkcji oraz nadbudową.

Remont będzie się odbywał pod okiem konserwatora zabytków. Ale na ilustracjach, które pokazujecie na stronie internetowej, widać, że elewacje będą zupełnie inne. Na czym więc będzie polegała rewitalizacja?

Dawna fabryka zbudowana jest w całości z cegły. Jej obecny wizerunek to efekt otynkowania ścian zewnętrznych na nieciekawy żółty kolor. Podejrzewamy że zostało to zrealizowane w okresie PRL, kiedy obiekt wykorzystywany był przez Instytut Biochemii i Biotechnologii w celach dydaktycznych. Nasza inwestycja w głównej mierze polegać będzie na odtworzeniu pierwotnego wizerunku fabryki, odkryciu charakterystycznej dla łódzkiej zabudowy przemysłowej czerwonej cegły, którą chcemy uwydatnić i podkreślić ciemną stolarką okienną oraz blachą w obrębie nadbudowy.

Podsumowując: to, co obecnie widzimy i z czym kojarzymy adres Kopernika 15/17, to nie jest pierwotny obraz zabytkowej zabudowy fabrycznej. Naszym celem jest nawiązanie do tradycji przy jednoczesnym wytworzeniu nowej wartości funkcjonalnej i estetycznej na mapie naszego miasta. W tym celu planujemy zastosowanie najnowszych technologii budowlanych, gwarantujących ekonomiczne oraz komfortowe użytkowanie mieszkań.

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.