Po roku rekordów rynku deweloperskiego, nadchodzi rok zmian

19 stycznia 2018

Rok 2017 był dla deweloperów czasem prosperity. Sprzedaż nowych mieszkań w 6 największych polskich miastach osiągnęła poziom 72,7 tys. poprawiając o ponad 17% najlepszy dotychczas wynik z 2016 r. Nie byłoby to możliwe, gdyby ze sprzedażą nie szła w parze nowa podaż, która wyniosła 67,3 tys. lokali. Końcówka roku przyniosła również potwierdzenie tendencji zwyżkowej cen. Najbliższy rok nie powinien być dla branży wyraźnie gorszy, choć należy przygotować się na zmiany – czytamy w raporcie firmy doradczej REAS.

Czwarty kwartał był pod względem sprzedażowym ukoronowaniem całego roku. Od października do grudnia, w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi sprzedano łącznie 18,9 tys. mieszkań, więcej niż w rekordowym dotychczas I kw. 2017 roku. Liderem wśród miast pozostaje niezmiennie Warszawa, ze sprzedażą kwartalną na poziomie 7,5 tys. i roczną na poziomie 28,5 tys. Oznacza to, że co piąte mieszkanie deweloperskie w Polsce zostało w ubiegłym roku sprzedane w stolicy.

Co ciekawe, każdy z analizowanych rynków może pochwalić się na koniec roku swoistym rekordem. W Łodzi miały miejsce najbardziej spektakularne, w porównaniu z 2016 rokiem, wzrosty sprzedaży (o ponad 36%) i podaży (o ponad 50%). Odnotowany na koniec grudnia najwyższy wzrost średnich cen mieszkań w ofercie odnotowano w Trójmieście, gdzie za 1 mkw. mieszkania trzeba było zapłacić o ponad 12% więcej niż przed rokiem ( tj. 7981 PLN w porównaniu do 6960 PLN).

W Poznaniu mieliśmy do czynienia z największym udziałem sprzedaży MdM-owej w całej rocznej sprzedaży na danym rynku (aż 25%). Wrocław był jedynym spośród 6 miast, gdzie na koniec grudnia wzrosła liczba mieszkań dostępnych w ofercie. Natomiast w Krakowie deweloperzy mieli największy problem z nowymi wprowadzeniami. Podaż była tu wyraźnie niższa od popytu od trzech kwartałów, by w całym roku zanotować 9% spadek, przy jednoczesnym 16% wzroście liczby transakcji. To właśnie w tym mieście najwcześniej dały o sobie znać zjawiska, z którymi przyjdzie mierzyć się deweloperom w nadchodzących miesiącach.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.