Polacy są mniej hałaśliwymi sąsiadami niż Niemcy

25 kwietnia 2018

Na trudny do wytrzymania hałas narzeka co ósmy Polak. Dużo? To niższy wynik niż unijna średnia i dwa razy niższy niż w Niemczech czy na Malcie. Problem hałasu jest poza tym coraz mniejszy. Narzeka na niego obecnie o 40% mniej osób niż w 2005 roku – wynika z danych Eurostatu.

Hałas uliczny, kłótnie sąsiadów, zbyt głośna muzyka i nierespektowanie ciszy nocnej – to problemy, z którymi Polacy spotykają się relatywnie rzadko – wynika z danych Eurostatu, do których dotarł Open Finance przy okazji Międzynarodowego Dnia Świadomości Zagrożenia Hałasem. Jest to dość młode święto. Obchodzimy je od 1995 roku, a jego celem jest zwrócenie uwagi na to jak powszechne, a zarazem szkodliwe, jest zbyt głośne otoczenie.

Polacy odporni na hałas

Na hałas w miejscu zamieszkania narzeka w Polsce 13% obywateli – wynika z danych Eurostatu. To niższy wynik niż unijna średnia (17,9%). Częściej niż Polacy na zbyt głośnych sąsiadów lub ruch uliczny narzekają Czesi (14,5%), Włosi (16,2%), Brytyjczycy (17%) i Francuzi (17,7%). Prawdziwy problem mają natomiast mieszkańcy Holandii, Niemiec i Malty. W krajach tych co czwarty obywatel nie może cieszyć się ciszą i spokojem we własnym domu. Na drugim biegunie są Macedończycy, Irlandczycy i Chorwaci. Problem hałasu w miejscu zamieszkania dotyka tam mniej niż co dziesiątego obywatela.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.