Polska liderem rynku magazynowego w Europie Środkowo-Wschodniej

10 maja 2018

Polska magazynami stoi, a będzie ich jeszcze więcej. Obecnie w budowie znajduje się ponad 1,8 mln mkw. powierzchni magazynowych, co jest najwyższym wynikiem w historii – wynika z raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce w I kwartale 2018”. Rosnące tempo rozwoju rynku logistycznego potwierdza również aktywność najemców, którzy w I kwartale wynajęli prawie 1,3 mln mkw., czyli o ponad 25% więcej niż rok temu.

- Uczestnicy rynku logistycznego nie zwalniają tempa i zgodnie z naszymi ubiegłorocznymi prognozami, 2018 rok zaczęli bardzo intensywnie. Wystarczy spojrzeć na powierzchnie magazynowe w budowie, aktywność najemców czy spadający wskaźnik pustostanów. Ważny jest również fakt, że magazynowa mapa Polski się rozrasta i na radarze inwestorów pojawia się coraz więcej nowych, dotąd nieeksplorowanych lokalizacji. To dobra wiadomość dla ich rynku pracy. Na przykład w powiecie białostockim stopa bezrobocia w marcu br. wyniosła 10,1%, a w pobliskim powiecie kolneńskim – 15,1%, podczas gdy wskaźnik ogólnopolski był na poziomie 6,6%. Inwestycje logistyczne i przemysłowe oznaczają dziesiątki czy setki nowym miejsc zatrudnienia – komentuje Beata Hryniewska, Dyrektor działu Wynajmu Powierzchni Magazynowych i Przemysłowych w CBRE.

Według raportu CBRE „Rynek magazynowy w Polsce”, który podsumowuje polski rynek przemysłowo-logistyczny w I kwartale 2018 roku, na rynku znajduje się obecnie 13,9 mln mkw. nowoczesnej powierzchni magazynowej, czyli o ponad 20% więcej niż w analogicznym okresie 2017 roku. W ciągu trzech pierwszych miesięcy tego roku deweloperzy dostarczyli na rynek ponad 370 tys. mkw. nowej powierzchni magazynowej. Efektem dużej aktywności inwestorów jest podpisanie umów najmu na 1,26 mln mkw., co oznacza ponad 25% wzrost rok do roku. Dostępność wolnej powierzchni magazynowej jest wciąż bardzo ograniczona. Wskaźnik pustostanów w I kwartale wyniósł 4,8%, co oznacza spadek o 1,3 pp. w stosunku do tego samego okresu 2017 roku.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.