Polska utrzymuje pozycję lidera na rynku inwestycyjnym regionu CEE

02 sierpnia 2016

Niezależnie od pogorszenia nastrojów inwestorów związanego z Brexit-em i oczekiwanym odpływem kapitału z Europy Środkowo-Wschodniej w kierunku rynków najbardziej bezpiecznych, Polska na tle regionu jest postrzegana jako rynek płynny, o dużej skali z relatywnie szeroką ofertą najlepszych aktywów – ocenia ekspert RICS, Monika A. Dębska-Pastakia.

Perspektywy dla rynku najmu

Zgodnie z wynikami najnowszego badania RICS dotyczącego nastrojów na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce w II kw. br., Poland Commercial Property Monitor Q2 2016, popyt najemców w badanym okresie utrzymał tendencję wzrostową, dwunasty kwartał z rzędu. Największe tempo wzrostu popytu odnotowały sektory przemysłowy i biurowy podczas gdy w segmencie nieruchomości handlowych popyt najemców wzrósł tylko nieznacznie.

Po raz kolejny gwałtownie wzrosła dostępność wolnej powierzchni wpisując się w serię następujących po sobie kwartalnych wzrostów zapoczątkowanych w IV kw. 2011 r. Największy przyrost powierzchni na wynajem odnotował sektor biurowy odzwierciedlając tym samym trwający z górą od pięciu lat trend.

Liczba nowo rozpoczętych inwestycji wzrosła we wszystkich sektorach rynku ponownie na czele z rozwojem nowego budownictwa biurowego.

Aktualna dynamika popytu i podaży sprawia, że oczekiwania respondentów co do wzrostu wartości czynszów w perspektywie 12 miesięcy pozostają negatywne w odniesieniu do większości sektorów rynku. Wyjątek stanowią sektory nieruchomości handlowych i przemysłowych typu prime, na których spodziewane są wzrosty czynszów i ich utrzymanie na stabilnym poziomie. Jednocześnie badani oczekują, że najbardziej znaczący spadek czynszów w nadchodzącym roku dotyczyć będzie drugorzędnych nieruchomości biurowych.

Respondenci oczekują, że w średnim okresie czynsze na rynkach nieruchomości typu prime utrzymają stabilny poziom podczas gdy prognozy względem rynków nieruchomości drugorzędnych pozostają o wiele bardziej ostrożne.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.