Polski rynek biurowy z apetytem na więcej

14 maja 2018

Firma doradcza JLL podsumowała sytuację na polskim rynku biurowym w I kwartale 2018 r.

Popyt

W I kw. 2018 r. podpisano umowy najmu na prawie 330 000 mkw., z czego ok. 127 000 mkw. przypadło na główne rynki poza Warszawą. Dużą aktywnością poza Warszawą charakteryzował się sektor bankowości i finansów, który był odpowiedzialny za trzy największe umowy na tych rynkach.

- Sektor biurowy korzysta z dążenia firm do poprawy środowiska pracy w celu wsparcia procesów rekrutacyjnych i pozyskania najlepszych kandydatów. Nowoczesne biuro staje się ważną przewagą w tym procesie, co istotnie wpływa na popyt na powierzchnię biurową. Część korporacji poszukuje niestandardowych powierzchni, a na te potrzeby znakomicie odpowiadają zaadaptowane budynki przemysłowe, co potwierdza decyzja firmy Clariant, która wynajęła przestrzeń w pofabrycznym kompleksie Monopolis w Łodzi. Z drugiej strony, jest też grono firm, które celują w nowe, charakterystyczne inwestycje, czego dowodzi otwarcie nowego centrum Fujitsu Global Delivery Center Poland w budynku .KTW w Katowicach. Ten przykład pokazuje również ekspansję firm już obecnych w Polsce, a decydujących się na kolejne inwestycje na nowych rynkach. Fujitsu prowadzi swoje operacje w Łodzi, a teraz rozszerza swoją działalność na Katowice - komentuje Karol Patynowski, Dyrektor ds. Rynków Regionalnych, JLL.

Największe kontrakty najmu w I kw. podpisały: poufny najemca z sektora publicznego (14 800 mkw. w Pięknej 2.0, Warszawa), Cambridge Innovation Center (13 500 mkw. w Varso II, Warszawa), Ad Pilot (10 300 mkw. w Wolf Marszałkowska, Warszawa), Santander Consumer Banku (10 000 mkw. w Business Garden, Wrocław), State Street (9000 mkw. w inwestycji .big, Kraków).

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.