Polskie Perły Architektury. 2 in 1

14 lutego 2019

W kolejnej odsłonie cyklu wyróżniliśmy niezwykły dom z podkrakowskiej wsi, której historia sięga XIII wieku. Na krajobraz tego miejsca składają się drewniane, folwarczne chaty, a od 2015 roku wieś wzbogaciła się o nowoczesny budynek, który w pewnym stopniu nawiązuje do lokalnej zabudowy. W jaki sposób? Zobaczcie sami - przed Wami dom 2 in 1 zaprojektowany przez pracownię Mobius Architekci.

Projekt powstał w 2012 roku a po 3 latach dom został oddany do użytku. Budynek wraz z działką mieści się na stoku, co jak się okazało, stało się atutem a nie przeszkodą. Dzięki ukształtowaniu terenu architekci zaprojektowali budynek, który tylko częściowo odsłonięty jest od strony ulicy.

Dom 2 in 1 składa się z dwóch „pudełek”, które są nałożone na siebie i różnią się praktycznie wszystkim, tworząc dwa odrębne architektoniczne i funkcjonalne światy. Parter to nowoczesna i modernistyczna wariacja architektów na temat domu jednorodzinnego. Jest to prosta, minimalistyczna bryła z białą elewacją i przeszkleniami, która otwiera parter na ogród czyli sielankowe, wiejskie tereny z lasem w tle. Jest to miejsce, w którym znajduje się salon oraz sypialnia.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.