Polskie Perły Architektury. Afrykarium

02 sierpnia 2018

W naszym stałym cyklu budynku ZOO jeszcze nie było… czas najwyższy to zmienić. Wrocławskie Afrykarium to niesamowita, czarna bryła zaprojektowana przez pracownię ArC2 Fabryka Projektowa, przed którą postawiono nie lada wyzwanie wpisania się w krajobraz architektonicznej legendy – Hali Stulecia. Afrykarium to projekt niosący za sobą zarówno wartość edukacyjną jak i artystyczną.

Budowa obiektu rozpoczęła się w 2012 roku i trwała dwa lata. Afrykarium, jak możemy przeczytać na stronie ZOO Wrocław, to prezentacja różnorodnych ekosystemów związanych ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. Architekci z pracowni ArC2 Fabryka Projektowa wygrali międzynarodowy konkurs na zaprojektowanie Afrykarium.

Na tę część ZOO składa się 160 metrowy, masywny, czarny budynek z odciętym fragmentem parteru – w jego miejscu znajduje się zbiornik wodny. Architekci zauważają, że żelbetowa konstrukcja Afrykarium i jego kompozytowe wielkoformatowe powłoki zewnętrzne są XXI-wieczną odpowiedzią na nowatorską w 1912 roku konstrukcję Maxa Berga (chodzi o Halę Stulecia).

Ciekawym elementem przełamującym czerń budynku jest pas podświetlanych paneli z grafikami nawiązującymi do Czarnego Kontynentu. Przypomina to fragment malowideł z jaskiń, które prowadzą ostatecznie odwiedzających do głównego wejścia.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.