Polskie Perły Architektury. Biblioteka w Starym Sączu

31 stycznia 2019

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy Powiatową i Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną im. Wiktora Bazielicha w Starym Sączu zaprojektowaną przez pracownię 55Architekci Anna Szewczyk-Świątek, Wojciech Świątek z Limanowej. Projekt zakładał rozbudowę zabytkowej willi z XX wieku. Efekt? Jedna z ciekawszych realizacji architektonicznych z 2018 roku, która łączy w sobie elementy zabytkowe jak i na wskroś nowoczesne.

Biblioteka zlokalizowana jest przy ulicy Mickiewicza 33 w malowniczej, zielonej okolicy. Na początku XX wieku wybudowano w tym miejscu willę dla miejscowego adwokata Edwarda Seuchtera. Mecenas miał ogromny wpływ na edukację i kulturę w okolicy, przyczyniając się - w ramach działalności Towarzystwa Szkół Ludowych, do otwarcia ponad 100 szkół i 1200 czytelni i bibliotek na Sądecczyźnie.

Po ponad 100 latach dziedzictwo Seuchtera jest kontynuowane - nowa, wielofunkcyjna placówka kulturalna znajduje się w przebudowanej i rozbudowanej w kierunku ogrodu zabytkowej willi. Projekt obejmował również gruntowany remont wszystkich historycznych – zachowanych, elementów willi.

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum.