Polskie Perły Architektury. Centrum Dialogu Przełomy

11 sierpnia 2017

W kolejnej odsłonie naszego cyklu prezentujemy budynek znajdujący się w centrum stolicy województwa Zachodniopomorskiego, na Placu Solidarności, a właściwie to pod nim… Centrum Dialogu Przełomy jest częścią Muzeum Narodowego w Szczecinie, które opowiada najnowszą historię dziejów (1945-1989) zarówno miasta jak i całego regionu Zachodniego Pomorza.

Konkurs na budowę CDP ogłoszono w 2013 roku. Udział wzięło 9 pracowni architektonicznych, najlepszy okazał się projekt autorstwa Roberta Koniecznego z biura KWK Promes. Budowę rozpoczęło w 2012 roku, a oficjalne otwarcie miało miejsce w styczniu 2016 roku.

Lokalizacja pawilonu wystawowego Muzeum Narodowego w Szczecinie ma charakter symboliczny. To właśnie na Placu Solidarności w 1970 roku zginęło 12 osób – Polaków protestujących przeciwko władzy pod siedzibą dawnego Komitetu Wojewódzkiego PZPR.

Projekt autorstwa Roberta Koniecznego zakładał budowę pawilonu, który nie kolidowałby z otoczeniem – nowym budynkiem filharmonii (uznaliśmy go także za Polską Perłę Architektury), komendą policji, a także kościołem i zabytkową Bramą Królewską. Otwarta przestrzeń musiała korespondować z przedwojenną zabudową charakterystyczną dla centrum miast w Polsce.

Autor projektu, opisując CDP mówił „naturalną konsekwencją decyzji o zachowaniu otwartego charakteru placu było ukrycie większości kubatury projektowanego obiektu pod ziemią. Układ uformowany przez naziemną część kubatury budynku został dopełniony wyniesieniem, stanowiącym domknięcie wnętrza urbanistycznego i izolację od ruchliwej ulicy”. 

 

Treść znajduje się w archiwum

Możesz ją przeczytać kupując dostęp do naszego archiwum STANDARD.